Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 04.04.2017

Mateusz Morawiecki w USA. Pierwsze spotkania w Białym Domu

Po wizycie w Białym Domu wicepremier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że nadal istnieją szanse na wynegocjowanie porozumienia handlowego Unia Europejska - Stany Zjednoczone. Wicepremier spotkał się w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw międzynarodowej polityki gospodarczej Kennethem Justerem.

Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim kierunku amerykańskiej polityki w handlu międzynarodowym. Wicepremier wyszedł z Białego Domu z przekonaniem, że umowa handlowa pomiędzy USA a Unią Europejską nie została jeszcze całkowicie odłożona do lamusa. - Pewne zapisy muszą być jednak przejrzane. Z naszej perspektywy ważne jest by nie było zbyt dużego uzależnienia od siły arbitrażowej korporacji międzynarodowych - podkreślił. Wicepremier przestrzegł przez tendencjami protekcjonistycznymi ostrzegając, że mogą one doprowadzić do wojny handlowej. - Taka spirala protekcjonizmu nikomu nie służy. Polska jest średniej wielkości otwarte gospodarką. Eksportujemy około 45% naszego PKB więc warto żebyśmy utrzymali tę politykę - stwierdził wicepremier zaznaczając jednak, że zgadza się z obecną administracja amerykańską iż handel powinien być nie tylko wolny ale również uczciwy i sprawiedliwy.

Wicepremier Morawiecki spotkał się w Waszyngtonie także z szefową Zarządu Rezerwy Federalnej (FED) Janet Yellen. Rozmowa dotyczyła amerykańskiej polityki monetarnej a także kwestii gospodarczych i handlowych.  Wicepremier poinformował, że podczas rozmowy z Janet Yellen usłyszał o propozycjach dotyczących polityki monetarnej jakie Zarząd Rezerwy Federalnej rozważa na najbliższe dwa lata. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że polityka stóp procentowych FED ma wpływ na cenę amerykański obligacji, która jest skorelowana z ceną polskich papierów dłużnych. - Dla obsługi polskiego długu jest to bardzo ważne - podkreślił. Wicepremier wyjaśnił, że przy zakładanym obecnie wzroście stóp procentowych w USA koszt obsługi polskiego długu wzrośnie w przyszłym roku o miliard złotych i po pół miliarda w dwóch kolejnych latach. Nie są to kwoty, które mogłyby wstrząsnąć polskim budżetem.

Wicepremier Morawiecki spotkał się też w Waszyngtonie z kierownictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dziś będzie rozmawiać z dwoma ministrami rządu Donalda Trumpa - sekretarzem handlu Wilburem Rossem i sekretarzem do spraw energii Rickiem Perrym.

Wizytę Mateusza Morawieckiego w USA relacjonuje w PR24 Marek Wałkuski - korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.

Polskie Radio 24, IAR/dp