Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 18.04.2017

"Los Żydów Polskich podczas Holokaustu to część historii Polski"

W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
Posłuchaj
  • 18.04.17 dr Krzysztof Persak: akcja „Żonkile”, której hasłem jest: „łączy nas pamięć” ma próbować włączyć w naszej świadomości tragiczną historię Żydów mieszkających na terenie Polski
  • 19.04.2017 74. rocznica wybuchu powstanie w getcie warszawskim. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Czytaj także

Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

- Z dumą muszę powiedzieć, że mamy w tym roku dwa razy więcej wolontariuszy niż pięć lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy tę akcję. W tym roku, 19 kwietnia rozdamy 100 tys. papierowych kwiatów w samej Warszawie, ale do obchodów dołączają już inne miasta w Polsce, a nawet za granicą – powiedziała Karolina Sakowicz.

- Na początku mieliśmy obawy, czy ludzie będą chcieli włączać się do akcji i czy będziemy w stanie komunikatywnie opowiadać o tym wydarzeniu. Okazało się jednak, że jest to istotne dla Polaków, a żonkile są bardzo dobrze przyjmowane. Dzięki tej akcji świadomość powstania w getcie warszawskim rośnie – dodała gość audycji.

Zdaniem dr Krzysztofa Persaka, tradycja obchodzenia rocznicy powstania w getcie powoli utrwala się w świadomości Polaków. – Istotną rzeczą jest jednak to, aby patrzeć na to zdarzenie i los Żydów Polskich podczas Holokaustu, jako część historii Polski – powiedział gość audycji.

19 kwietnia 1943 roku ponad 1000 słabo uzbrojonych bojowników stawiło opór Niemcom, którzy rozpoczęli likwidację żydowskiej dzielnicy. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku, i przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24, IAR/kawa, dp

_____________________

Data emisji: 18.04.17

Godzina emisji: 13.45