Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 24.04.2017

Wiceprezes IPN: wymyślony i realizowany przez Niemców plan nie powiódł się. Naród żydowski się odrodził

Trzykilometrowy Marsz Żywych, będący hołdem dla ofiar Holokaustu, rozpoczął w Oświęcimiu obchody 75. rocznicy pierwszego transportu do obozu Auschwitz. Wzięło w nim udział kilka tysięcy Żydów i Polaków. O znaczeniu i symbolice tego wydarzenia opowiedział w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Uczestnicy 26. Marszu Żywych na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz I w Oświęcimiu Uczestnicy 26. Marszu Żywych na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz I w OświęcimiuPAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • 24.04.17 Dr Mateusz Szpytma: to cenna inicjatywa i ważne aby wspominać rodaków, którzy zostali zamordowani
Czytaj także

Kolumna Marszu wyruszyła spod historycznej obozowej bramy głównej z napisem "Arbeit macht frei". Sygnałem do wyjścia był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego, którego Żydzi używają podczas najważniejszych świąt. Na czele szło m.in. kilkudziesięciu ocalonych z Zagłady, w tym rabin Israel Meir Lau, a także ministrowie edukacji z krajów europejskich, w tym Anna Zalewska, oraz Izraela.

- To ważne wydarzenie dla wszystkich Żydów, ponieważ pokazuje że plan zagłady wymyślony i realizowany przez Niemców nie zakończył się wymordowaniem wszystkich ich rodaków. Obecnie chcą oni pokazać, że naród żydowski nie tylko się odrodził, ale także stworzył własne państwo Izrael – powiedział dr Mateusz Szpytma.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Polacy biorą udział w tym wydarzenia, bo solidaryzują się z ofiarami. - Trzeba pamiętać bowiem, że obóz został początkowo stworzony dla polskiej inteligencji i dopiero potem zaczęli tam przybywać Żydzi. Chcielibyśmy, aby oni też pamiętali, że ofiarami II wojny światowej byli też etniczni Polacy – zaznaczył historyk.

Pierwszy Marsz Żywych odbył się w 1988 roku. To projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. W ubiegłorocznym Marszu Żywych wzięło udział ok. 8,5 tysiąca osób z ponad 40 krajów. 

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji: Filip Memhes

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 24.04.17

Godzina emisji: 15.07