Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 09.05.2017

Reforma KRS. "Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Członkowie komisji: poseł PSL Krzysztof Paszyk (L), poseł PO Borys Budka (2L) oraz posłanki Nowoczesnej Barbara Dolniak (P) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (2P) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, 9 bm. w Sejmie. Komisja rozpatruje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie SądownictwaCzłonkowie komisji: poseł PSL Krzysztof Paszyk (L), poseł PO Borys Budka (2L) oraz posłanki Nowoczesnej Barbara Dolniak (P) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (2P) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, 9 bm. w Sejmie. Komisja rozpatruje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie SądownictwaPAP/Marcin Obara
Posłuchaj
  • 09.05.2017 Debata Poranka: reforma KRS. Goście: prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Czytaj także

Obecnie Krajowa Rada Sądownictwa składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich. Z urzędu należą do niej: I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

Jak wskazywał prof. Wawrzyk, sędziowie, to jedno z ostatnich środowisk, które do tej pory nie przeszły żadnej reorganizacji, weryfikacji i funkcjonują na identycznych zasadach i bez żadnych ograniczeń od 1989 roku. - Konstytucja z 1997 zakonserwowała ten stan sprawiając, że tego rodzaju korporacje uzyskały nieograniczoną władzę nad swoim środowiskiem, stąd tak duży opór – podkreślił.

W ocenie prof. Rymkiewicza, na sytuację trzeba patrzeć jak na stan całej Polski po ’89, gdy mieliśmy do czynienia z rozpadem państwa komunistycznego, totalnej kontroli nad wszystkim, scentralizowanego. – W efekcie tego rozpadu różne instytucje publiczne, społeczne, państwowe zostały przejęte przez grupy o charakterze oligarchicznym, czasem wręcz mafijnym i zawłaszczone. Wszędzie widzimy ten sam fenomen, uwłaszczenia się na majątku państwowym, instytucjach społecznych – wyjaśniał.


Zdaniem prof. Parucha, mamy w Polsce fatalny społeczny odbiór sądów, to najważniejsza źle oceniana instytucja. – Wynika to z opieszałości, złej organizacji, poczucia, że sędziowie zachowują się w sposób nieakceptowalny społecznie, traktują petentów, jakby już byli skazani – mówił. Dodał, że Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością. Podkreślił, że "sądownictwo także jest władzą polityczną i mniemanie, że sędziowie mają być oderwani od rzeczywistości, jest mitem”.

W rozmowie także o poparciu dla partii politycznych, przyjmowaniu uchodźców i islamskich imigrantów i przyszłości Unii Europejskiej.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/IAR/ip

_____________________

Data emisji: 09.05.2017

Godzina emisji: 8:11