Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.04.2017

Sędziowie odwieszają na pół godziny togi

To będą minimum półgodzinne przerwy w orzekaniu. Tak sędziowie zamierzają wyrazić swoje niezadowolenie z powodu nowej ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa. Mają odwiesić togi, by uczestniczyć w specjalnych zebraniach przedstawicieli samorządu sędziowskiego. Podczas przerwy chcą rozmawiać m.in  o utworzeniu Forum Przedstawicieli, które działałoby po przekształceniu KRS. Sytuację komentował w audycji Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
(zdjęcie ilustracyjne) Krzysztof KaniewskiREPORTEREASTNEWS(zdjęcie ilustracyjne) Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EASTNEWSKrzysztof Kaniewski/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 20.04.2017 Dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o proteście sędziów.
  • 20.04.2017 Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej o proteście sędziów.
Czytaj także

W ocenie gościa, to akcja bezprecedensowa i nadzwyczajna sytuacja. – Bardzo świadcząca o tym, że środowisko sędziowskie z niepokojem śledzi projekty przygotowywane przez rząd – mówił.

Dodał, że należałoby to połączyć z tym, że komisja sprawiedliwości przełożyła prace nad ustawą o KRS, a zastrzeżenia w tej sprawie ma również prezydent Andrzej Duda. – Widać, że znaków zapytania jest coraz więcej, sędziowie też widzą, że w samym obozie władzy pojawiają się wątpliwości. Dlatego protest pokazuje determinację środowiska, bo jest szansa, że w tym projekcie są możliwe różne zmiany – ocenił.

Zdaniem dr Anusza, w całą sprawę mógłby się włączyć prezydent i wystąpić w roli mediatora między środowiskiem sędziowskim a ministerstwem sprawiedliwości. -  Sygnał z kancelarii prezydenta świadczy o tym, że chce się włączyć jeszcze na etapie ustalania ustawy, może doprowadziłby do kompromisu – podsumował.

O proteście sędziów w Polskim Radiu 24 mówił także Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej.

Według gościa, nie przyniesie on skutku. – To gest rozpaczy i bezsilności, ostatnie miesiące pokazały, że władza nie jest zainteresowana dyskusją na temat reform – mówił.

Pietryga zaznaczył, że projekt ustawy o KRS jest bardzo radykalny i niepotrzebnie zaostrza spór z sędziami. Ponadto trochę spycha na margines oczekiwany przez obywateli wymiar zmian. – My chcemy, by sady pracowały lepiej, postepowania trwały krócej, a jest znowu kłótnia o instytucję, tryb wyborczy, który z punktu widzenia tego, czy sady będą pracowały szybciej czy wolniej ma drugorzędne znaczenie – wskazywał.

Dodał również, że władza sądownicza jest odrębna i powinna zostać zachowana jej niezawisłość.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.   

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 11:15