Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 15.06.2017

Lech Jęczmyk: kryzys oznacza zagrożenie i szansę

- Wielcy i silni potrzebują kryzysu. Po każdym kryzysie liczba banków się zmniejsza, pozostają tylko silniejsze. Najprawdopodobniej kryzysy są wywowływane specjlanie po "dojściu do ściany". Są trzy wyjścia z sytuacji: całkowita rujnacja sytemu pieniężnego, wojna lub Jedwabny Szlak, który otworzy nowe drogi - mówił w Polskim Radiu 24 eseista, tłumacz, teoretyk cywilizacji, autor m.in. "Nowego Średniowiecza" Lech Jęczmyk. 
Posłuchaj
  • 15.06.17 Lech Jęczmyk o koncepcji „Nowego średniowiecza”.
Czytaj także

Termin "nowe średniowiecze" zostało rozpropagowane przez rosyjskiego myśliciela, filozofa i mistyka Nikołaja Bierdiajewa. To "rytmiczna zmiana epok, przejście od racjonalizmu historii nowożytnej do racjonalizmu albo nadracjonalizmu Średniowiecza". Zdaniem Lecha Jęczmyka istnieje dziś wielkie podobieństwo do rozpadu Cesarstwa Rzymskiego. - O rzymskim imperium wiemy wszystko, ponieważ wszystko było dokładnie zapisywane i wiemy jak to się działo – ptrzypomniał.

Cechą charakterystyczną upadku jest m.in. rezygnacja z wojska z poboru i zastąpienie go najemnymi żołnierzami. - Obywatele przestają się wówczas poczuwać do obrony swojego państwa – stwierdził gość Polskiego Radia 24. Dodał, że symptomatyczny jest także upadek klasy średniej. – W starożytnym Rzymie i Grecji polegał on na tym, że powstały wielkie latyfundia. Zniknęła klasa średnich i drobnych rolników, które były podstawą państwa – tłumaczył.

Więcej w całej rozmowie.

Lech Jęczmyk z wykształcenia jest filologiem rosyjskim. Współpracował z miesięcznikiem "Fantastyka" ("Nowa Fantastyka"), publikował także we "Frondzie", "Gazecie Polskiej", "Rzeczpospolitej"; był kierownikiem działu publicystyki w telewizji publicznej. Tłumaczył książki m.in. Vonneguta, Hellera, Dicka i Le Guin. Wydał kilkanaście antologii oraz dwa zbiory esejów: Trzy końce historii, czyli Nowe Średniowiecze (2006) i Dlaczego toniemy, czyli jeszcze nowsze Średniowiecze (2011). Otrzymał kilka nagród za działalność wydawniczą i tłumaczenia, a w grudniu 2011 Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Laur SDP za całokształt twórczości, "za to, że widzi to, co skryte".

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 15.06.17

Godzina emisji: 11:15