Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 03.07.2017

Porozumienie Włoch, Niemiec, Francji i UE w sprawie migrantów

Szefowie MSW Włoch, Niemiec i Francji oraz unijny komisarz do spraw migracji uzgodnili wstępne porozumienie w sprawie migrantów. Jego efektem ma być powstanie kodeksu, który ureguluje na Morzu Śródziemnym działania statków organizacji pozarządowych, włoskiej straży przybrzeżnej oraz europejskich służb pilnujących granic. Spotkanie relacjonował w PR24 włoski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. 
Posłuchaj
  • 03.07.2017 Porozumienie Włoch, Niemiec, Francji i UE w sprawie migrantów. Relacja Piotra Kowalczuka - korespondenta Polskiego Radia we Włoszech
  • 03.07.2017 Sytuacja uchodźców w Libanie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Porozumienie uzgodniono podczas spotkania w Paryżu. Jego uczestnicy proponują poddać pełnej kontroli działania organizacji pozarządowych uczestniczących w akcjach ratunkowych u wybrzeży Libii. Od kilku miesięcy padały zarzuty, że świadomie lub nieświadomie wspomagają one swoimi działaniami libijskie gangi przemytników ludzi. Statki tych organizacji mają otrzymać zakaz wpływania na wody terytorialne Libii. Uzgodniono również, że jednostki które nie są włoskie, w tym unijnej agencji Frontex, powinny przewozić migrantów również do swoich krajów i na Maltę. Wszystkie akcje ratunkowe na Morzu Śródziemnym ma koordynować włoska straż przybrzeżna.

W zeszłym tygodniu włoskie władze zagroziły, że zamkną porty dla zagranicznych statków przywożących ich do Włoch. Ostateczne decyzje zapadną w czwartek na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Tallinnie - poinformował szef włoskiego MSW Marco Minniti. 

Tylko w tym roku do brzegów Włoch z Morza Śródziemnego sprowadzono ponad 83 tysiące osób, próbujących dotrzeć do Europy z Libii. W tym samym czasie zmarło ponad 2160 osób chcących przebyć tą samą drogę - szacują Organizacja Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji.

Więcej w relacji Piotra Kowalczuka. 

Polskie Radio 24, IAR/dp