Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 22.07.2017

Czy dojdzie do trzeciej intifady palestyńskiej?

Sześć osób zginęło w piątkowych zamieszkach w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Palestyńczycy obchodzili „dzień gniewu” po tym, jak izraelskie władze wprowadziły kolejne restrykcje na świętym dla wyznawców judaizmu i islamu Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. To najbardziej krwawy dzień na terenach izraelsko-palestyńskich od kilkunastu miesięcy. Czy Izrael powinien obawiać się wybuchu palestyńskiego powstania?
Palestyńczyk podczas starcia z izraelskimi siłami porządkowymi.Palestyńczyk podczas starcia z izraelskimi siłami porządkowymi.PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Posłuchaj
  • 22.07.17 dr Agnieszka Bryc: potencjał do wybuchu trzeciej intifady jest ogromny
Czytaj także

Wieczorem trójka izraelskich osadników została zasztyletowana w osiedlu Neve Tsuf w środkowej części terenów palestyńskich. Kilka godzin wcześniej w starciach Palestyńczyków z izraelskimi siłami zginęło trzech arabskich nastolatków.

– Od dwóch lat zadajemy sobie pytanie, czy wzburzenie Palestyńczyków doprowadzi do wybuchu trzeciej intifady. Trzeba przyznać, że potencjał do wybuchu powstania istnieje, bo są ku temu powody, jak i odpowiednie nastroje wśród ludności palestyńskiej. Wszystko zależy od jej przywódców i tego, czy są oni gotowi na ewentualne koszty takiego kroku – wskazała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do zamieszek doszło zarówno w Jerozolimie, jak i w miastach na Zachodnim Brzegu. Bezpośrednim ich powodem było zamontowanie przez Izrael wykrywaczy metalu przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie, gdzie znajdują się święte dla muzułmanów meczety. Środki te zostały wprowadzone po tym, jak tydzień temu w rejonie Wzgórza palestyńscy bojownicy zabili dwóch izraelskich policjantów.

– Praktycznie w niemal każdym świętym miejscu na świecie stosowane są tego typu środki bezpieczeństwa. Takie też zastosował Izrael, co było w pełni uzasadnione. Jednak ta decyzja mocno oburzyła muzułmanów, którzy oskarżają Izrael, że łamią dotychczasowy status quo – dodała dr Agnieszka Bryc.

Od jesieni 2015 roku przez Izrael i Autonomię Palestyńską przetaczają się ataki terrorystyczne, dokonywane przez Palestyńczyków, a wymierzone głównie w izraelskie siły bezpieczeństwa i ortodoksyjnych Żydów. Zginęło w nich 44 Izraelczyków i pięciu obcokrajowców oraz 255 Palestyńczyków, spośród których większość to napastnicy.

Ponadto w audycji rozmowa z Maciejem Jastrzębskim, korespondentem Polskiego Radia w Moskwie. Odniósł się on do zapowiedzi niemieckiego koncernu Siemens, którego przedstawiciele zapowiedzieli zerwanie współpracy z Rosją w ramach przedsięwzięcia Interautomatika.

„Świat w powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.

IAR/Polskie Radio 24/db

____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 22.07.17

Godzina emisji: 19:30