Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 27.07.2017

Zbigniew Kuźmiuk: Postawa KE jest jednostronna

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie dotyczące zmian w polskim sądownictwie i domaga się od Warszawy wyjaśnień. Jak komentował w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, spojrzenie Brukseli na reformy jest jednostronne. – To efekt urażonej ambicji Donalda Tuska i działań europosłów Platformy Obywatelskiej – oceniał. Ostreżenia KE komentowała w PR24 takżę Małgorzata Bonikowska - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Doktor Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.  
Zbigniew KuźmiukZbigniew KuźmiukPR24
Posłuchaj
  • 27.07.2017 Komisja Europejska krytykuje Polskę za reformę sądownictwa. Komentarz Marcina Kędzierskiego
  • 27.07.2017 Komisja Europejska krytykuje Polskę za reformę sądownictwa. Komentarz Małgorzaty Bonikowskiej - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych
  • 26.07.17 Zbigniew Kuźmiuk: Postawa KE jest jednostronna
  • 27.07.2017 Komisja Europejska krytykuje Polskę za reformę sądownictwa. Relacja Beaty Płomeckiej - korespondentki Polskiego Radia w Brukseli
Czytaj także

W swoim oświadczeniu Komisja Europejska napisała, że „kolegium komisarzy prześle do Warszawy wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa o ustroju sądów powszechnych zostanie opublikowana”. Jak mówił wiceszef KE, Frans Timmermans, ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości.

– Timmermans, jak i w zasadzie większość KE, posługuje się wiedzą pochodzącą od europosłów Platformy Obywatelskiej, a także Guya Verhofstadta, którego inspiruje Ryszard Petru, współpracujący w Europie z jego ugrupowaniem – wskazywał Zbigniew Kuźmiuk, jednocześnie oceniając, że duży wpływ na postawę KE ma także Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.

Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka, w kontekście zmian w polskim sądownictwie, Polsce nie grożą jednak potencjalne sankcje, wynikające z ewentualnego uruchomienia art. 7 traktatu unijnego. – Tak miało być również w kwestii Trybunału Konstytucyjnego, dziś nikt nie wraca już do tej sprawy – pointował gość PR24.

Zdaniem Marcina Kędzierskiego, gdyby KE rzeczywiście chciała podjąć kroki prawne, to skorzystałaby z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. – Ale wówczas trzeba by wskazać konkretny zarzut, przepis, który został złamany. Tymczasem mówimy o duchu łamania zasad, to jest bardzo nieostre, stąd te wszystkie wypowiedzi nie mają charakteru prawnego, ale politycznego – ocenił. Dodał, że mamy do czynienia z wprowadzaniem prawa miękkiego, narzucanego w sposób przemocy symbolicznej.

Frans Timmermans podczas środowej konferencji zaznaczył też, że KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Data emisji: 26.07.17

Godzina emisji: 11.50