Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 14.08.2017

Bitwa Warszawska. "Niepodległość trzeba było sobie wyszarpać"

Mija 97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Polskie zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować młodą niepodległość przez Polskę i przekreśliła sowieckie plany rozprzestrzenienia rewolucji na całą Europę. O znaczeniu Cudu nad Wisłą w Podsumowaniu Dnia mówił Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
Posłuchaj
  • 14.08.2017 Podsumowanie Dnia – Komentarze
  • 14.08.2017 Podsumowanie Dnia – Informacje

Między 13, a 25 sierpnia 1920 roku doszło do decydującego starcia w wojnie polsko-bolszewickiej. Wojska polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego pokonały Armię Czerwoną. 19 sierpnia wojska Michaiła Tuchaczewskiego została zmuszona do odwrotu nad Niemen. Do 25 sierpnia jednostki wojska polskiego wyzwoliły wiele miejscowości, między innymi Brześć Litewski, Białystok, Łomżę i Ostrołękę, docierając do granicy z Prusami Wschodnimi i odcinając drogę odwrotu siłom bolszewickim. W Bitwie Warszawskiej działania wojenne były prowadzone na przestrzeni 450-ciu kilometrów. W walkach zginęło 4 i pół tysiąca Polaków, 22 tysiące zostało rannych, a 10 tysięcy uznano za zaginionych. Szkody wyrządzone sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że 25 tysięcy poległo lub było ciężko rannych, 60 tysięcy trafiło do polskiej niewoli. Bitwa Warszawska uznawana jest za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

Jak podkreślał Piotr Dmitrowicz, choć według umownej daty 11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, tak naprawdę trzeba było ją sobie wyszarpać. W jego ocenie, był to ogromny wysiłek zbiorowy polskiego społeczeństwa. Dodał jednak, że Naczelnym Wodzem był Józef Piłsudski i to on odpowiadał za plan bitwy 1920 roku. – Bolszewicy od początku szykowali się do tego, by nie dopuścić do sytuacji, w której mogłaby powstać niepodległa Polska. Przygotowywali się dokładnie do tej wojny, dlatego powstał plan Piłsudskiego w porozumieniu z atamanem ukraińskim i ruszyła wyprawa kijowska – przypomniał. 

Gość zaznaczył, że celem bolszewików była jednak nie tylko Rzeczpospolita. Jak mówił, rozkaz dowódcy Michaiła Tuchaczewskiego rozpoczynał się od słów "Po trupie pańskiej Polski na zachód Europy". – To byłoby dramatyczne, gdyby udało im się w 1920 roku wprowadzić to, co wprowadzali u siebie od 1917. Wypada żałować, że przez kolejne lata, do dziś elity zachodnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważnym momentem była Bitwa Warszawska – wyjaśnił.

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o skutkach nawałnic i uroczystościach w Ossowie.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów byli Błażej Prośniewski i Edyta Lewandowska.

Polskie Radio 24/ip

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 21:00