Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.08.2017

Macron liczy na porozumienie ws. pracowników delegowanych

Francuski prezydent Emmanuel Macron powiedział w Warnie, że liczy na porozumienie w sprawie pracowników delegowanych do końca roku. Mówił o tym na konferencji prasowej na zakończenie ostatniego etapu wizyty w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Czy uda mu się zrealizować swoje zamiary mimo zdecydowanego sprzeciwu Polski? O tym mówili goście magazynu „Świat w Powiększeniu”.
Posłuchaj
  • 26.08.17 prof. Artur Nowak-Far: „Inicjatywa Macrona może uczynić go pierwszorzędnym graczem w ustalaniu kierunków integracji europejskiej (…)”.

Reforma dyrektywy ws. pracowników delegowanych, o którą zabiega Macron, zyskała częściowe poparcie bułgarskiego premiera Bojko Borysowa, który jednak wyraźnie podkreślił, że należy rozróżniać kwestie dotyczące pracowników delegowanych od sprawy międzynarodowego transportu samochodowego.

– Końcoworoczny termin, o którym wspomniał Macron jest jak najbardziej realny. Negocjacje dotyczące dyrektywy w sprawie pracowników kwalifikowanych są już zaawansowane. Nie znamy jeszcze finalnych ustaleń, ale z dotychczasowych przesłanek wynika, że zapisy nie będą korzystne dla polskich pracodawców. Drugim problemem jest to, że swoją postawą francuski prezydent otwiera dyskusję na temat logiki całego rynku wewnętrznego Unii Europejskiej – powiedział prof. Artur Nowak-Far z SGH.

Dr Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula zwrócił uwagę, że dużym wsparciem dla planów Emmanuela Macrona jest zmiana nastawienia przywódców Czech i Słowacji, które w przeciwieństwie do stanowiska Polski i Węgier, zbliżyły się ze swoją polityką do państw zachodnioeuropejskich. W ten sposób jedność Grupy Wyszehradzkiej została złamana.

– Można powiedzieć, że wspomniane państwa dokonały wyraźnego zwrotu w swoich działaniach na arenie europejskiej. Premier Słowacji zdecydowanie powiedział, że jego kraj powinien być w centrum Wspólnoty i w samym centrum integracji. Przy Polsce pozostały jedynie Węgry, ale wiadomo już to z niedawnej przeszłości, że nie jest to sojusznik zbyt pewny i stały – dodał.

„Świat w Powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.

PAP/Polskie Radio 24/db

___________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji 26.08.17

Godzina emisji: 19.31