Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 10.09.2017

Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują roszczenia odszkodowawcze od Niemiec

Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione – brzmi treść opinii Biura Analiz Sejmowych ws. reparacji wojennych, do których dotarły Polska Agencja Prasowa i portal tvp.info.

"Straty te nie wynikały tylko z działań wojennych, ale przede wszystkim z niemieckiej polityki okupacyjnej, w szczególności celowej i zorganizowanej eksterminacji ludności na okupowanych terenach państwa polskiego, a także z intensywnej eksploatacji społeczeństwa polskiego" - podkreślono w opinii.

"W związku z tym zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione" - czytamy w dokumencie.

– Podjęcie tematu reparacji niektórzy komentatorzy uważają za element zaostrzenia relacji z Niemcami. Zwróćmy uwagę, że jest to odpowiedź na cały strumień kroków, który od momentu zmiany rządu w Polsce, wykonali Niemcy. Nie chodzi tu tylko o ataki byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Mam tu na myśli postawę Komisji Europejskiej, która bez przyzwolenia Berlina nie odważyłaby się na agresywne poczynania w kierunku rządu PiS – podkreślił prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W analizie stwierdzono, że uwzględniając treść m.in. IV konwencji haskiej z 1907 r., ustalenia konferencji poczdamskiej oraz postępowanie Niemiec w stosunku do innych państw poszkodowanych w trakcie drugiej wojny światowej, polegające na zawieraniu z nimi umów i wypłacie odszkodowań "państwo niemieckie powinno skompensować państwu polskiemu szkody związane z okresem drugiej wojny światowej”.

– Poruszenie kwestii reparacji sprawia, że Polska wchodzi w pewien spór. Trudno, by go w tej materii nie było. W tle kryją się nie tylko oczywiste, z etycznego punktu widzenia, sprawy zadośćuczynienia za niewyobrażalne zbrodnie na polskich ziemiach. Dodatkowo rozgrywają się przy okazji spory współczesne – dodał prof. Mieczysław Ryba.

"Mimo poniesienia w trakcie wojny największych obok ZSRR strat i zniszczeń, Polska i polscy obywatele otrzymali świadczenia pieniężne od Niemiec nie tylko niewspółmierne do poniesionych szkód, ale zdecydowanie niższe niż odszkodowania wypłacone przez RFN innym państwom i ich obywatelom" podkreślono w analizie.

Ponadto w części publicystycznej Stefan Sękowski z tygodnika "Do Rzeczy" odniósł się do przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas obchodów 89. miesięcznicy smoleńskiej.

W części informacyjnej audycji m.in. prezydenckiej inicjatywie w kwestii reformy polskiego sądownictwa, wznowieniu prac sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, skutkach niszczycielskiego huraganu Irma, kolejnym dniu papieskiej pielgrzymki do Kolumbii, wyborach parlamentarnych w Norwegii, a także o dewastacji pomnika króla Jana III Sobieskiego na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg.

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawiła je Sylwia Urban.

Audycję „Północ-Południe” prowadził Mateusz Drozda.

PAP/Polskie Radio 24/db

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 21:06