Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.08.2017

Szukając Dziury w Całym: Eksperci o reparacjach wojennych

W ostatnich tygodniach podniesiona została kwestia domagania się od Niemiec reperacji za II wojnę światową. Czym dokładnie są reparacje? Czy rzeczywiście istnieje realna szansa na uzyskanie rekompensaty od zachodniego sąsiada? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i prof. Stanisław Żerko z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Prof. Stanisław Żerko tłumaczył w Polskim Radiu 24, czym są reparacje, o które potencjalnie będzie się ubiegać polski rząd. – Reparacje to część odszkodowań, która ma pokryć straty majątkowe poniesione przez państwo. Osobną kwestią są odszkodowania z tytułów cywilno-prawnych, wypłacane w latach 90. XX wieku, m.in. robotnikom przymusowym – wyjaśniał gość PR24.

Zdaniem eksperta z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, jednym z problemów dotyczących reparacji jest trudność dotycząca sporządzenia rzeczywistego bilansu strat. – Trudno stworzyć takie wyliczenia. To wymagałoby znacznej liczby zaangażowanych ludzi, wielkich nakładów pieniężnych i czasu – wskazywał prof. Stanisław Żerko.

Paweł Musiałek z kolei zauważył, że w rozumieniu Niemiec Polska uzyskała od zachodniego sąsiada pewnego rodzaju odszkodowanie. – Otrzymaliśmy tzw. Ziemie Odzyskane, ale z drugiej strony, to nie zaspokaja naszego poczucia krzywdy. Równocześnie, po II wojnie świtowej, straciliśmy bowiem tereny na wschodzie – podkreślał gość PR24.

Podstawowym dokumentem – wokół którego toczy się dyskusja dotycząca ewentualnych reparacji – jest akt z sierpnia 1953 roku. Wówczas komunistyczne władze Polski zrzekły się w nim reparacji od Niemiec. W ocenie części prawników, istnieją jednak szanse na podważenie ważności tego dokumentu.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Łukasz Warzecha

Polskie Radio 24

Szukając dziury w całym w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.08.17

Godzina emisji: 22.10