Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 03.10.2017

„Siłowa eskalacja konfliktu w Katalonii będzie kompromitacją dla UE”

W Katalonii rozpoczął się we wtorek rano strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. O konsekwencjach referendum w Katalonii mówili w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Michał Kuź  (ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego).
Zwolennicy niepodległości Katalonii protestują przed komendą policji w Barcelonie, 03 bm.Zwolennicy niepodległości Katalonii protestują przed komendą policji w Barcelonie, 03 bm. PAP/EPA/JIM HOLLANDER

„Europosłowie postanowili dodać do planu środowych obrad debatę o sytuacji w Katalonii, gdzie podczas niedzielnego referendum niepodległościowego doszło do starć demonstrantów i policji” - ogłosił w poniedziałek szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Zdaniem Michała Kuzia milczenie Komisji Europejskiej ws. Katalonii wcale nie jest zaskakujące. – Wiele państw europejskich ma podobne problemy z separatystycznymi regionami. Państwa narodowe są osłabiane przez procesy globalizacyjne, a UE słabnie przez różnice interesów. Pojawienie się nowego kraju to problem instytucjonalny dla Unii Europejskiej – mówił gość Polskiego Radia 24

Według prof. Tomasza Grzegorza Grosse wydarzenia w Katalonii to przykład, jak wartości europejskie wchodzą ze sobą w kolizję. – Z jednej strony mamy poszanowanie rządów prawa i konstytucji w Hiszpanii. Z drugiej strony mamy demokrację regionalną i wielowiekową tradycję historyczną. To konflikt rządów prawa i demokracji. W Europie są różne interpretacje tych samych wartości. Nie mamy obiektywnych procedur, które by rozstrzygały kto ma rację. Siłowe rozwiązania Madrytu prowadzą do nikąd, jedynym pragmatycznym rozwiązaniem byłoby podjęcie negocjacji – powiedział europeista.

W ocenie Kuzia Europa to sieć skomplikowanych zależności. – Destabilizacja nie jest na rękę UE i Polsce W momencie, gdy poruszy się chociaż jeden klocek, to cały kontynent może ogarnąć destabilizacja. Dlatego można powiedzieć, że poparcie secesji Kosowa w 2008 roku było historycznym błędem. To ośmieliło inne separatyzmy i zantagonizowało Zachód z Rosja. Nie wykluczałbym tego, że jeśli rząd Katalonii zdecyduje się na ogłoszenie niepodległości, to jego przywódcy zostaną aresztowani. To rozwiązanie moralnie wątpliwe i kosztowne dla Madrytu, ale nie niemożliwe – wskazywał komentator.

Jak podkreślał prof. Grosse, siłowa eskalacja konfliktu będzie ogromną kompromitacją dla Unii Europejskiej. – Brytyjczycy stali przed takimi samymi dylematami jak Hiszpanie, ale uznali, że w imię wartości demokratycznych, muszą dać Szkotom prawo do decydowania o własnym losie. Regionalizmy są silne w Europie, ale są na różnych poziomach. Musimy pamiętać, że pewne tendencje będzie trudno powstrzymać – konflikt można rozładować pokojowo lub siłowo. Pytanie, które konsekwencje dla nas są gorsze – zastanawiał się naukowiec.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP

_________________________

Data emisji: 03.10.2017

Godzina emisji: 11:13