Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 13.10.2017

Prof. Antoni Dudek o działaniach władz wobec I Zjazdu Solidarności

I Zjazd Solidarności miał ogromny wpływ na związek, sytuację w kraju i na to, co zaczęły czynić ówczesne władze. O atmosferze w Trójmieście latem i jesienią 1981 r. i o tym, jak władze przygotowywały się do zjazdu, mówił w audycji Pamiętaj to Solidarność historyk prof. Antoni Dudek.
Przewodniczący strony opozycyjno-solidarnościowej Lech Wałęsa przemawia na I Zjeździe Solidarności.Przewodniczący strony opozycyjno-solidarnościowej Lech Wałęsa przemawia na I Zjeździe Solidarności.PAP/Jan Bogacz

Jak podkreślił prof. Antoni Dudek, sama operacja wymierzona bezpośrednio w zjazd Solidarności była jedynie elementem kampanii prowadzonej od początku przeciwko rodzącemu się związkowi.

- Nie było w tym niczego nadzwyczajnego natomiast to, co było istotne, to m.in. kampania przed zjazdem gdy wybierano delegatów. Na zjazd wybrano bowiem blisko 900 delegatów, co było ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym – wspominał gość. Jak dodał, "już na etapie wyboru delegatów próbowano wybierać tych, a nie innych".

- Czasem chodziło np. o wybranie na delegata człowieka, który był tajnym współpracownikiem służby bezpieczeństwa, a czasem - by wybrać kandydata uznawanego za umiarkowanego i utrącić tego uznawanego za radykalnego – wyjaśnił prof. Dudek.

Podkreślił, że oprócz tego były działania propagandowe podejmowane przez media kontrolowane przez władze. - Przedstawiano w nich różne obawy związane ze zjazdem, a także relacje ze zjazdu, które były bardzo stronnicze. Ich celem było pokazanie, że jest to wielkie zagrożenie dla panującego ustroju - co zresztą poniekąd było prawdą – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 13.10.17

Godzina emisji: 20:35