Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 01.11.2017

Wspomnienia rodzin oficerów zamordowanych w Katyniu

Mogiły polskich żołnierzy są rozsiane po całym świecie. W Katyniu i w kilku innych miejscowościach wiosną 1940 roku zostało rozstrzelanych 22 tysiące polskich oficerów. Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Przez wiele lat rodziny nie miały gdzie zapalić znicza swoim bliskim. Swoich poległych w Miednoje ojców wspominali w audycji Polacy w Świecie m.in. Halina Drachal i Andrzej Brodnicki.

Jan Ambramczyk, ojciec pani Haliny, był komendantem policji w Skaryszewie i żołnierzem Piłsudskiego. Halina Drarchal powiedziała, że najbardziej pamięta pierwszą podróż do Miednoje w 1989 roku. - To miejsce to był las i doły śmierci, żadnych znaków. Wielu z nas wiozło krzyże, rozdzieliliśmy się wszyscy i szłam na wyczucie. Wybrałam jedno drzewo, pod którym wbijam krzyż i zrobiłam maleńką mogiłę. Uderzyło nas to, że w tym lesie nie było w ogóle ptactwa – powiedziała córka Jana Abramczyka.

Kapitan piechoty Antoni Brodnicki, ojciec Andrzeja Brodnickiego, był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a następnie dowódcą 24. pułku piechoty. Pan Andrzej informacje o ojcu czerpał ze wspomnień matki i dokumentów wojskowych. – W Charkowie było wewnętrzne więzienie, umieszczone w piwnicy, gdzie oficerom strzelano w tył głowy. Potem byli wywożeni do lasu, gdzie były już przygotowane doły śmierci. Gdy sobie wyobraziłem, co się działo w tej piwnicy, to musiało być coś okropnego – powiedział Andrzej Brodnicki.

Dziś w Katyniu odprawiono mszę w intencji Polaków zamordowanych przez stalinowskich oprawców.

 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 01.11.2017

Godzina emisji: 17:15