Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 08.09.2012

Prezydent apeluje i czyta: Litwo, ojczyzno moja

Bronisław Komorowski zaapelował, abyśmy wszyscy przyłączyli się do akcji "Narodowe Czytanie Pana Tadeusza".
Bronisław Komorowski sądzi, że prędzej, czy później polityka impelialna Putina poniesie klęskęBronisław Komorowski sądzi, że prędzej, czy później polityka impelialna Putina poniesie klęskę Jacek Turczyk/flickr.com/CC

Prezydent, który akcję zainicjował, będzie publicznie czytał poemat Adama Mickiewicza w Ogrodzie Saskim w stolicy o godzinie 11:00. Poszczególne księgi przeczytają w miastach całej Polski znani aktorzy i aktorki - między innymi Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn i Jerzy Trela.

Akcja "ostatniego zajazdu na Litwie" w poemacie Adama Mickiewicza toczy się w 1812 roku, czyli 200 lat temu - przypomniał Bronisław Komorowski. - To był rok szczególny: powstanie niepodległościowe na Litwie, marsz wojsk polskich i francuskich na wschód, okres wielkich nadziei i potem - wielkiego bólu dalszej niewoli - mówi prezydent.

Bronisław Komorowski zwraca uwagę, że "Pan Tadeusz" jest tym dziełem, które w dużym stopniu ukształtowało polskie pokolenia i wizje dawnej Rzeczpospolitej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów - wielu narodów, kultur i języków. - I nie odczujemy dzisiaj żadnego zdziwienia, kiedy mówimy: Litwo, ojczyzno moja - w pięknym języku polskim, przekazanym nam między innymi przez Adama Mickiewicza - dodaje prezydent.

Prezydent Komorowski podziękował wszystkim, którzy wsparli jego inicjatywę "Narodowego Czytania Pana Tadeusza". Oprócz wszystkich miast, które przyłączyły się do niej, wymienił przy tej okazji Polskie Radio, które - jak powiedział prezydent - "zechciało wesprzeć swoim wielkim potencjałem, możliwościami, ale też umiejętnościami to wspólne czytanie". Prezydent liczy na to, że akcja Narodowego Czytania spowoduje, iż Polacy sami sięgną po książkę i przeczytają ją na głos - sobie, dzieciom i wnukom.

"Narodowe Czytanie" epopei Mickiewicza to początek planowanej w przyszłości akcji publicznego czytania kolejnych arcydzieł literatury polskiej. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio.

***

Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”. Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim.

IAR/aj