Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 20.09.2016

Jeśli Twój nastrój uwarunkowany jest zmianami klimatycznymi i pogodową aurą, prawdopodobnie jesteś meteoropatą. Sprawdź, jak sobie z tym radzić

W wiadomościach pogodowych unika się wartościowania i oceny warunków atmosferycznych, ponieważ odbiór bodźców meteorologicznych jest dla każdego indywidualny. Dla jednych ładna pogoda to bezchmurne niebo z ogromnym słońcem i temperaturą 30 stopni, ale dla innych idealne warunki to zachmurzenie, umiarkowana temperatura, a nawet burza. Nie ulega wątpliwości, że pogoda wpływa na organizm człowieka i sprawia, że czuje się on lepiej lub gorzej. Jeśli jednak reakcje na jej zmiany są zbyt wrażliwi, mamy do czynienia z meteoropatią.

Czy to choroba?

Meteoropatia nie jest oficjalnie uznawana za typową chorobę, ale za szereg skłonności do występowania chorób i dolegliwości uaktywniających się pod wpływem zmian pogody i frontów atmosferycznych. Znana była już w starożytności, ale wtedy dotykała znacznie mniej osób niż obecnie. Dziś dotyczy już co drugiej i znacznie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Jej objawami mogą być: senność (lub bezsenność), zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy i stawów, ogólne osłabienie organizmu, trudności z koncentracją i niestabilność emocjonalna. Nie istnieją leki na tę przypadłość, ale można łagodzić jej oznaki.

Kto jest najbardziej narażony?

Istnieje grupa ludzi, którzy zmiany pogody odczuwają najsilniej. Należą do nich głównie osoby po przebytych operacjach, zabiegach i z poważnymi chorobami jak np. reumatyzm, osteoporoza, wrzody żołądka. Może im dolegać ból narządów, kości, stawów czy blizn (nawet wiele lat po ich zagojeniu). Pogoda może źle oddziaływać także na astmatyków, alergików, osoby z chorobą niedokrwienną lub narażone na duży stres. Bardziej podatni na wpływ warunków atmosferycznych są mieszkańcy miasta, którzy często przyzwyczajają się do sztucznych warunków klimatycznych (zimą przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach, latem korzystają z klimatyzacji), osoby mieszkające na wsi są bardziej ,,zahartowane”, gdyż częściej przebywają w naturalnych warunkach pogodowych.

Foto: Pixabay.com

Jak żyć z meteoropatią?

Większość prognoz pogody podaje informacje o stanie warunków biometeorologicznych, dlatego możemy się już wcześniej przygotować na ewentualne dolegliwości. Gdy zapowiada się niskie ciśnienie, warto sięgnąć po filiżankę mocnej kawy i kilka kostek gorzkiej czekolady. Wskazane są też produkty bogate w magnez, który łagodzi stres i drażliwość oraz witaminy z grupy B, które regulują działanie układu nerwowego, poprawiają pamięć, nastrój i szybkość reakcji. Czasem pomocne są też zioła: melisa, kozłek lekarski czy szyszka chmielu. Dla bardziej wymagających w aptekach dostępne są leki łagodzące objawy meteoropatii zawierające m.in. żeń-szeń i guaranę.

Aleksandra Rybińska