Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Dmitrowicz 24.06.2010

Morowe panny

Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło konkurs na komiks, którego bohaterkami mają być kobiety.
Sanitariuszki na ul. MoniuszkiSanitariuszki na ul. Moniuszkiźr.wikipedia

Hasło konkursu to "Morowe panny". Prace można nadsyłać do 1 października.

Konkurs organizowany jest już po raz czwarty, od ubiegłego roku ma on charakter międzynarodowy.

"W tym roku chcemy zapytać o coś, o co jeszcze nie pytaliśmy - co z kobietami w Powstaniu Warszawskim?" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Zwrócił on uwagę, że w Powstaniu udzielały się nie tylko sanitariuszki czy łączniczki. "Warto pamiętać także np. o matkach, których synowie szli walczyć w Powstaniu" - podkreślił.

W tegorocznej edycji konkursu do grona jury zaproszono dwie kobiety - ilustratorkę Agatę Nowicką "Endo" oraz dziennikarkę Karolinę Korwin-Piotrowską.

Powstańczy

Powstańczy ślub. źr wikipedia.

"Mieszkam w domu, w którego piwnicach, w czasie Powstania przechowywana była broń, do tej pory widać na fasadzie ślady po kulach. Żyję z tym na co dzień, ale kiedy przychodzi lato i zbliża się rocznica wybuchu Powstania to robi się bardzo nostalgicznie, sentymentalnie. Wtedy zawsze zastanawiam się, czy ja też byłabym taką morową panną walczącą w Powstaniu? (...) To temat, od którego nie potrafię się uwolnić" - mówiła Nowicka.

Korwin-Piotrowska, której ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim, wspominała, że często pytała go, jak się wówczas żyło. "Pamiętam takie zdanie, które powiedział: że nigdy później w swoim życiu nie widział tylu pięknych osób na metrze kwadratowym. Że ci ludzie wydawali mu się przepiękni, a te dziewczyny... Był wyraźnie rozmarzony" - wspominała.

"W konkursie skupiono się wreszcie na kobietach (...), bo ich rola w Powstaniu do tej pory jest niedoceniona, niezbadana. Przecież nie jest to rola tylko łączniczek i sanitariuszek, ale też kobiet cywilnych, które wspierały powstańców. (...) To są te wszystkie kobiety, które próbowały jakoś w tych czasach funkcjonować - gotowały, brały szybkie śluby, bo nie wiedziały czy następnego dnia jeszcze będą istnieć, rodziły dzieci, wychowywały je i musiały je chronić" - mówiła Korwin-Piotrowska.

Ogłoszenie wyników konkursu ma nastąpić ok. 15 listopada. I nagroda w konkursie wynosi 2 tys. euro brutto. II nagroda - 1200 euro brutto, III nagroda - 800 euro brutto.

Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Przemek "Trust" Truściński, honorowym przewodniczącym jury - Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel".

W skład jury wchodzą również Tomasz Kołodziejczak, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Jakub Rebelka, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka, Mirosław Urbaniak "Miras" - zwycięzca konkursu w roku 2009.