Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 23.10.2021

Skąd się wzięli rdzenni Amerykanie? Badania obalają popularną hipotezę

Najnowsze badania genetyczne i analiza uzębienia podważają szeroko akceptowaną teorię na temat tego, że pierwsi mieszkańcy Ameryki byli potomkami prehistorycznego ludu zamieszkującego Japonię. 

Teoria o japońskim pochodzeniu "pierwszych ludów", czyli przodków dzisiejszych Indian, wysnuta została przez archeologów na podstawie podobieństw w kamiennych artefaktach po obu stronach Pacyfiku. Hipoteza opiera się na podobieństwie kamiennych narzędzi wykonanych przez zamieszkujący prehistoryczną Japonię lud Jomon do tych znalezionych na stanowiskach archeologicznych związanych z "pierwszymi ludami".


Indianie 1200 free
Indianie – rdzenni mieszkańcy Ameryki

Zgodnie z założeniami tej teorii, rdzenni Amerykanie wyemigrowali do obu Ameryk z Japonii około 15 tys. lat temu, przemieszczając się wzdłuż północnego  brzegu  Oceanu Spokojnego, który stanowił lądowy most w miejscu, w którym dziś znajduje się Cieśnina Beringa.

Stamtąd "pierwsze ludy" rozprzestrzeniły się po wewnętrznej części kontynentu i dalej na południe, docierając do południowego krańca Ameryki Południowej w ciągu mniej niż dwóch tysięcy lat.

Zęby mówią "nie"

- Stwierdziliśmy, że ludzka biologia po prostu nie pasuje do teorii archeologicznej – ocenił kierownik badań, profesor Richard Scott, uznany ekspert w badaniu ludzkich zębów, który kierował interdyscyplinarnym zespołem badaczy. - Nie kwestionujemy idei, że prehistoryczni rdzenni Amerykanie przybyli przez północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku, tylko teorię, że pochodzą od ludu Jomon w Japonii.

Jak dodaje, przeczą temu wyniki zarówno badań genetycznych, jak i uzębienia. Zdaniem prof. Scotta przodkowie dzisiejszych Indian przybyli do Ameryki najprawdopodobniej z Syberii. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym PaleoAmerica

W swojej karierze trwającej prawie pół wieku, Richard Scott - profesor antropologii na Uniwersytecie Nevada-Reno - podróżował po całym świecie, zbierając ogromny zasób informacji na temat ludzkich zębów, zarówno prehistorycznych jak i współczesnych.  Jest on autorem licznych badań naukowych i kilku książek na ten temat.


indianie_1200.jpg
Indianie - mit czerwonoskórego

W swojej najnowszej pracy zastosował wielowymiarowe techniki statystyczne do dużej próbki zębów z obu Ameryk, Azji i Pacyfiku, wykazując, że ilościowe porównanie zębów ujawnia niewielki związek między ludem Jomon a rdzennymi Amerykanami. Zgodność wynosiła zaledwie 7 proc.

Ludzie zasiedlili Amerykę wcześniej?

Badania uzębienia znalazły odzwierciedlenie w wynikach testów genetycznych.

- Jest to szczególnie jasne w dystrybucji linii matczynych i ojcowskich, które nie pokrywają się między wczesnymi populacjami Jomon i amerykańskimi - stwierdza współautor badań, prof. Dennis O'Rourke. - Ponadto ostatnie badania prehistorycznego DNA z Azji ujawniają, że te dwa ludy (Jomon i przodkowie rdzennych Amerykanów) oddzieliły się od wspólnego przodka w znacznie wcześniejszym czasie.

Pod koniec września opinia publiczna została poinformowana o niezwykłym odkryciu, które zdaje się potwierdzać wyniki badań prof. Scotta. W Nowym Meksyku odkryto ślad ludzkiej stopy, którego wiek datowany na ok. 23 tys. lat.

EurekaAlert!/PaleoAmerica/bm