Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 15.10.2014

Tadeusz Kościuszko - wielki bohater dwóch kontynentów

"Najczystszy syn wolności, jakiego poznałem" - mówił o nim Thomas Jefferson. "Kościuszko to dźwięk, który poraża ucho tyrana" - to już George Byron. Świetnych opinii o Tadeuszu Kościuszce można znaleźć znacznie więcej. 15 października obchodzimy 197. rocznicę śmierci słynnego Polaka.
Fragment obrazu Tadeusz Kościuszko autorstwa Marcina Jabłońskiego (1827)Fragment obrazu "Tadeusz Kościuszko" autorstwa Marcina Jabłońskiego (1827)Wikipedia, lic. CC/Mathiasrex

Redaktor Andrzej Sowa podkreśla, że dobrych opinii o Tadeuszu Kościuszce można znaleźć wiele. Zgoła odmiennego zdania o nim była Katarzyna II. - Caryca Rosji nienawidziła Tadeusza Kościuszki, wręcz nazwała go bestią - mówi dziennikarz.
Dorota Truszczak przypomina, że Stefan Bratkowski w książce "Z czym do nieśmiertelności" opisał Tadeusza Kościuszkę jako człowieka, który największą sławę osiągnął w Stanach Zjednoczonych. Stało się to możliwe za sprawą jego wiedzy na temat fortyfikacji. - Przyczynił się w poważnym stopniu do niepodległości Stanów Zjednoczonych i nie sposób nie zgodzić się z tą opinią - mówi prowadząca program. Jak dodaje, w Polsce nie odniósł on aż tak znaczących sukcesów.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Miał rację wybitny historyk Stanisław Herbst twierdząc, że Tadeusz Kościuszko w każdej epoce był  nie tylko najpopularniejszym Polakiem, ale zaraz po śmieci stał się przedmiotem kultu. Wystawiono mu w Polsce wiele pomników począwszy od krakowskiego Kopca z lat dwudziestych XIX wieku. Monumenty Kościuszki zdobią cztery amerykańskie miasta. Ogromna ilość polskich szkół nosi jego imię. I nie ma chyba w Polsce miasta, w którym nie byłoby ulicy Kościuszki.
A przecież sława naszego Naczelnika sięga daleko poza granice kraju. Występuje od ponad dwóch wieków w Stanach Zjednoczonych, w których Kościuszko przebywał osiem lat i zasłużył się jako twórca fortyfikacji pod Filadelfią i Ticonderogą, gdzie uzyskał stopień generała brygady. Kościuszko znany jest także we Francji, bo tam też dość długo mieszkał i w Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata swego życia i zmarł 15 października 1817 roku w wieku 71 lat.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

15 października 2014 roku przypada 197. rocznica jego śmierci. W programie przypomnieliśmy 200 dni 1794 roku, roku Insurekcji Kościuszkowskiej. Nawiązaliśmy do serii większych i mniejszych sukcesów, które wtedy odniósł Tadeusz Kościuszko. Dokonania te zapewniły mu poczesne miejsce w Panteonie polskich bohaterów narodowych.
W audycji zostały przytoczone również opinie o Tadeuszu Kościuszce wypowiedziane przez m.in. prof. Adama Dobrońskiego oraz prof. Jacka Staszewskiego.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Dorota Truszczak.
(sm, pg)