Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Piotr Grabka 06.02.2013

Za mundurem (pieniądze za) śmieci sznurem

64 tysiące mandatów wystawiono za śmiecenie w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku. To 90 razy więcej niż 15 lat temu. Tak działa grupa byłych żołnierzy z Wielkiej Brytanii, która wpadła na ciekawy pomysł na biznes.
Polacy wciąż się uczą sortowania odpadówPolacy wciąż się uczą sortowania odpadówGlow Images/East News

Założyli firmę zajmującą się wlepianiem mandatów za zaśmiecanie. Zarabiają krocie. Z XFOR - firmą byłych wojskowych - umowę podpisało już 15 okręgów. Rajcy miejscy zlecili im ściganie nieposłusznych mieszkańców, którzy zaśmiecają ulice. Eks-żołnierze są podobno bezlitośni i bardzo skuteczni. Wyrzucona na ulicę skórka od banana, niedopałek papierosa, łupina orzecha - to wszystko jest przez nich surowo karane. Złapani na gorącym uczynku przechodnie muszą zapłacić 80 funtów kary. Połowę tej sumy otrzymuje ta firma.
Czy kiedykolwiek tego rodzaju działania będą dozwolone i wejdą w życie w naszym kraju – jeszcze poczekamy.
Na razie wydaje mi się, że takim pierwszym krokiem jest ta nasza ustawa śmieciowa, mająca wejść w życie 1 lipca i mająca zapewnić czyste gminy.
Podkreślamy to permanentnie – budzi mnóstwo emocji. Negatywnych i pozytywnych. Pozytywnych - w tym znaczeniu, że chcielibyśmy uzyskać jak najwięcej konkretnych wyjaśnień odnośnie poszczególnych przepisów.

Konkret – proszę bardzo. Napisał do nas Pan Andrzej z Łodzi:
"Zaobserwowałem niebezpieczną tendencję do stosowania swego rodzaju "skrótów myślowych" - na przykład przekazywanie informacji, że "osoby z domków letniskowych nie będą musiały składać deklaracji", czy "osoba posiadająca kilka nieruchomości nie będzie musiała składać kilku deklaracji".
Znowelizowana ustawa zawiera szereg błędów - to prawda. Tym bardziej istotne jest, żeby od Państwa, jako od mocno opiniotwórczego źródła, przekazywali taki zestaw informacji, który nie "napsuje krwi" gminom, próbującym wdrożyć przepisy w życie! Żeby nie być gołosłownym pragnę Państwa poinformować, że wg mojej wiedzy:
a) osoby z domków letniskowych nie będą musiały składać deklaracji - zgadza się, ale tylko w tych gminach, w których zostaną one na mocy uchwały uznane za tzw. nieruchomości niezamieszkałe i pod warunkiem, że gmina nie zdecyduje się przejąć odbioru odpadów również od nieruchomości niezamieszkałych (a nowelizacja daje jej taką możliwość - ma to zresztą swoje uzasadnienie, uszczelnia się w ten sposób cały system). Wiem z moich doświadczeń, że w wielu gminach jest tendencja do przejmowania obowiązku odbioru odpadów również od nieruchomości niezamieszkałych, a co za tym idzie - dla letnika z takiej gminy konieczne będzie złożenie deklaracji, tyle że w innym kształcie niż dla nieruchomości zamieszkałej. Odsyłam m. in. do artykułu 6c ustęp 2 ustawy nowelizującej.
b) właściciel kilku nieruchomości nie będzie musiał składać kilku deklaracji - znowu skrót myślowy; jeśli właściciel posiada kilka domów, z których w jednym mieszka, a na pozostałych kto inny wytwarzane są odpady komunalne, to w interesie właściciela jest: albo złożyć deklaracje również za tamte nieruchomości, albo upewnić się, że (w przypadku np. wynajmu) osoby wynajmujące te nieruchomości takie deklaracje złożą. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że jeżeli gmina stwierdzi, że w tych dwóch domach generowane są odpady, a nie została złożona deklaracja, to pociągać do odpowiedzialności będzie faktycznego właściciela tychże nieruchomości - jakże bowiem gmina może egzekwować od najemcy deklarację, skoro nie ma o nim nawet śladu informacji w posiadanych bazach (meldunkowej, ewidencji gruntów i budynków czy podatkach)?
Dziękujemy bardzo. W kolejnych naszych audycjach z cyklu "Czysta gmina" (w co drugą środę o 18.45) będziemy się starali wyjaśniać Państwa i nasze wątpliwości.
Wiktor Legowicz