Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 14.02.2022

Elektrownie atomowe pomogą polskiemu przemysłowi w zielonej transformacji

Podpisanie umowy KGHM z Amerykanami przyspieszy wykorzystanie atomu w naszej gospodarce -powiedział Wojciech Jakóbik, red. naczelny portalu  biznesalert.pl w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Miedziowy gigant KGHM i amerykańska firma NuScale Power podpisały w USA umowę na budowę 6 małych, modułowych reaktorów atomowych typu SMR.

Ekspert od energetyki z portalu biznesalert.pl przypomniał, że tak jak KGHM inwestuje w atom i fotowoltaikę, tak PKN Orlen też planuje wykorzystanie małych reaktorów atomowych SMR oraz inwestuje w zieloną energię np. przez tworzenie morskich farm wiatrowych.

Kiedy duża elektrownia ?

W opinii Wojciecha Jakóbika powstanie takich małych źródeł energii opartych na atomie nie zatrzyma dużych, centralnych inwestycji np. w pierwszą, polską dużą elektrownię jądrową, która ma powstać do roku 2033.

Uruchomienie małych reaktorów typu SMR przez KGHM do roku 2029, byłoby dużym sukcesem. Po pierwsze dlatego, że miedziowy gigant uniezależniłby się od astronomicznych cen gazu i prądu, co jest efektem obecnej polityki klimatycznej UE, głównie z powodu handlu emisjami CO2.

Jest też inny powód: coraz więcej odbiorców różnego typu produktów przemysłowych zwraca uwagę na źródło energii z jakiej powstały.

Atom jest zieloną energią

W opinii Wojciecha Jakóbika na świecie pojawiła się tendencja do pozyskiwania energii nie tylko ze źródeł centralnych takich jak duża elektrownia atomowa, lecz także ze źródeł rozproszonych, znajdujących się blisko zakładów, co ma ogromne znacznie przy zapewnieniu ciągłości produkcji dla tak dużych firm jak PKN Orlen i KGHM Polska Miedź.

Nie można też zapominać, że energetyka jądrowa zapewnia stale, nieprzerwane źródło prądu, czego nie można powiedzieć o panelach słonecznych lub morskich farmach wiatrowych. A dodatkowo jej wielką zaletą jest zeroemisyjność dwutlenku węgla i pyłów przemysłowych, co jest zgodne z polityką klimatyczną UE i co zamierza bronić Francja.



Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:43 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl mówi o planach budowy małych reaktorów atomowych przez KGHM i PKN Orlen ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golo Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl mówi o planach budowy małych reaktorów atomowych przez KGHM i PKN Orlen ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw