Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Gabriela Skonieczna 01.07.2011

O sprzedaży "Rzeczpospolitej" nie wiedział nikt

Szef związku "Solidarność" w "Rzeczpospolitej" Piotr Kościński powiedział, że o transakcji został powiadomiony w czwartek wieczorem.
Internetowy serwis RzeczpospolitejInternetowy serwis "Rzeczpospolitej"print screen

- Dziś odbyło się spotkanie zarządu z pracownikami. Dyskusja na ten temat była dość ogólna, nie wykraczająca zbyt wiele poza informacje, które ukazały się w mediach. Aczkolwiek prezes zarządu Paweł Bień dość optymistycznie mówił, że nowy właściciel chce rozwijać firmę i nie planuje żadnych dramatycznych zmian - powiedział Piotr Kościński.

Szef związku dodał, że w spotkaniu nie uczestniczył nowy właściciel. - Transakcja nie jest jeszcze zakończona. Na pewno będziemy chcieli go zapytać o plany wobec spółki. Zawsze zmiana właściciela firmy to jest jakiś szok. Komunikat ze strony zarządu był zdecydowanie uspakajający - podsumował Kościński.

Oszczędności i co dalej?

Dziennikarze powiedzieli, że zarząd przekazał informacje, iż plan oszczędnościowy w spółce nadal będzie realizowany. Wciąż mają też wychodzić wszystkie tytuły.

Jak podkreślił nabywca w komunikacie - dziennik "Rzeczpospolita" to nie tylko jeden z liderów prasy codziennej w Polsce; to przede wszystkim gazeta opiniotwórcza, od której dzień zaczyna większość szefów firm, menadżerów czy polityków".

Grupa Gremi jest od prawie dwóch lat właścicielem tygodnika "Przekrój" i miesięcznika "Sukces". Założyciel i główny udziałowiec Grupy Gremi Grzegorz Hajdarowicz tłumaczy, że transakcja jest elementem ogłoszonej ponad rok temu strategii rozwoju.

Ministerstwo Skarbu chce się pozbyć "Rzeczpospolitej"

- Ministerstwo Skarbu Państwa w dalszym ciągu chce wyjść z tej inwestycji, w której jesteśmy mniejszościowym udziałowcem. Nie ma potrzeby, żeby Skarb Państwa był udziałowcem firmy, która wydaje gazety - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

Dodał też, że jeżeli nowy właściciel będzie zainteresowany zakupem udziałów PW "Rzeczpospolita", to będzie mógł uczestniczyć w procesie prywatyzacji tych akcji.
Wiadomo, że Hajdarowicz zapłaci funduszowi Mecom 80 mln zł za udziały w Presspublice. Transakcja będzie zamknięta dopiero po akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Głosem ekspertów

Waldemar Stachowiak, analityk z IPOPEMA powiedział , że - Rzeczpospolita ma prawie czterokrotnie mniejsze przychody reklamowe niż Gazeta Wyborcza i znacznie mniejsze przychody ze sprzedaży egzemplarzowej. Według niego główny właściciel będzie miał sporo do powiedzenia, "ale nadal udziałowcem będzie tam Skarb Państwa". -Podejrzewam, że wpływy państwa pozostaną takie, jak były. Nie chciałabym spekulować, gdyż trudno ocenić, jak w orientacji politycznej będzie się to przekładało" - podsumował Stachowiak.

Z kolei Medioznawca Jakub Bierzyński, szef Omnicom Media Group w Polsce powiedział, że z punktu widzenia zwykłego obywatela ta zmiana nic nie znaczy. - Trudno to komentować, gdyż jedyny komentarz może wynikać ze znajomości planów inwestycyjnych pana Hajdarowicza. Ja ich nie znam - podkreślił Bierzyński.

gs