Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 21.11.2013

Cud nad Wisłą: w 2014 r zapłacimy mniej za prąd, gaz i ciepło

Wszystko wskazuje na to, że w 2014 r Polacy doznają niemożliwego. Jak ocenia w Polskim Radio prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, w przyszłym roku, po raz pierwszy od lat, zapłacimy mniej za trzy najważniejsze domowe rachunki - za prąd, gaz i dostarczane ciepło.
Licznik prąduLicznik prądufot. SXC

Rachunki za prąd w przyszłym roku nie powinny być wyższe. Zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Marka Woszczyka ceny prądu powinny w 2014 spaść. Podobny scenariusz dotyczy rachunków za gaz i energię cieplną.

Ceny w kontraktach na prąd w 2014 r niższe niż w 2013 r.

- Niższe ceny energii elektrycznej są możliwe, bo ceny prądu w kontraktach na rok przyszły są niższe niż te w kontraktach tegorocznych informuje prezes Woszczyk.  Zakłada, że stawki dystrybucyjne mogą wzrosnąć głównie z powodów realizowanych inwestycji.

Ale uwaga – rachunki w części dystrybucyjnej mogą być większe

Jak jednak zastrzega prezes Woszczyk, nie bez znaczenia są jednak kwestie związane z kosztami przenoszonymi na stawki dystrybucyjne z taryfy PSE Operator. - Muszą być nieco wyższe – tłumaczy prezes URE, bo stawki te związane są z koniecznością utrzymywania bezpiecznej rezerwy mocy wytwórczych w systemie.

Tak czy inaczej zdaniem Marka Woszczyka rachunki w przyszłym roku nie powinny być wyższe.

W czerwcu regulator podpisał taryfy obowiązujące do końca bieżącego roku, które zakładały średni spadek cen energii u sprzedawcy z urzędu o 4,25 proc., co przekładało się na spadek cen na rachunku dla odbiorcy w gospodarstwach domowych o 2,3 proc.

Skala obniżek jest wprawdzie bardzo mała, ale stanowi precedens w skali krajowego rynku. Dotychczas tradycją było, że z roku na rok rachunki za prąd rosły.

Rachunek za gaz też niższy, tak dla gospodarstw domowych jak i firm

Podobnie w kategoriach realnych może być jeśli chodzi o ceny gazu.  W tym przypadku   - tłumaczy prezes URE, sytuacja może być nieco bardziej złożona, bo od stycznia w zasadzie zmieni się wszystko w temacie rachunku za gaz.

Prezes Woszczyk przypomina, że obowiązuje już zupełnie nowy system kształtowania cen stawek dystrybucyjnych na rynku gazu.

W ciągu roku zaczęły po prostu obowiązywać nowe przepisy, które zdaniem Marka Woszczyka na szczęście porządkują strukturę tego rynku i ułatwią nam w przyszłości zmienić dostawcę gazu z droższego dostawcę na tańszego.

Prezes URE nie spodziewa się wyższych rachunków za gaz dla gospodarstw domowych a w przypadku gazu dla przemysłu, rachunki mogą być nawet niższe.

Za ogrzewanie tez powinniśmy zapłacić mniej

Jeśli chodzi  o ceny za dostawę ciepła to uzależniona jest ona od cen surowca z którego to ciepło jest produkowane. Biorąc pod uwagę stabilizację a nawet spadek cen węgla to  trudno spodziewać się wyższych rachunków za ciepło – tłumaczy Marek Woszczyk.

Arkadiusz Ekiert