Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Jaremczak 30.01.2014

Sensacyjne odkrycie! Jaguary żyły na terenie Polski

- Mamy już pewność, że oba drapieżniki tutaj żyły - mówi Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po raz pierwszy w historii odnaleziono szczątki jaguarów i lampartów. Badania prowadzono w Jaskini Biśnik na Śląsku. W sumie udało się zidentyfikować około 100 gatunków ssaków. Ale sensacją jest odkrycie szczątków jaguara i lamparta.

- Ślady lwów plejstoceńskich znajdowano już wcześniej, natomiast odkrycie szczątków jaguara i lamparta wymagało potwierdzenia i porównania zebranego materiału archeologicznego z eksponatami w innych muzeach. Teraz mamy już pewność, że oba drapieżniki też tutaj żyły - powiedział dr Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Według niego, odkrycie śladów lamparta i jaguara na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej udowadnia, że fauna i flora na terenach Polski była bogatsza niż wcześniej sądzono.
- Pokutowało przekonanie, że ten obszar z powodu klimatu jest białą plamą. Tymczasem są dowody, że na terenie na północ od Karpat było bogate życie. Jaguar mógł przybyć tutaj ok. 2 mln lat temu z Afryki i Azji. Lamparty i lwy plejstoceńskie żyły później ok. 600 tysięcy lat temu - dodał Marciszak.
Naukowiec podkreślił, że jaguar ważył ok. 150-200 kg i przypominał osobniki obecnie żyjące m.in. w Ameryce Centralnej i Południowej. Zdaniem paleozoologa pojawienie się lwa plejstoceńskiego, drapieżnika o wadze ok.350-500 kg przyczyniło się do wymarcia jaguara.
Wykopaliska archeologiczne w Jaskini Biśnik prowadzone są od 1991 roku.

PAP/asop

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>