Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 25.06.2014

Polacy robią tomografię mumiom

Mumie kapłanów boga Montu sprzed ponad 2,5 tys. lat badają z pomocą tomografii komputerowej oraz prześwietleń rentgenowskich naukowcy w ramach działania Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

Projekt rozpoczął się w maju tego roku. Dokonano skanowania pierwszych mumii, które obecnie przechowywane są w Muzeum Luksorskim. Kolejne działania zostaną podjęte w muzeach w Kairze - w Narodowym Muzeum Egipskiej Cywilizacji (NMEC) oraz w słynnym Muzeum Egipskim.

Mumie pochodzą z grobu kapłanów boga Montu odkopanego na terenie świątyni Hatszepsut w latach 30. XX wieku. Żyli w okresie panowania XXV dynastii, czyli w tzw. III Okresie Przejściowym. Czcili swego boga na drugim brzegu Nilu – w okręgu świątynnym będącym częścią Karnaku.

- W ostatnich latach ponownie odkopaliśmy grobowiec, który położony jest w westybulu kompleksu kultu królewskiego świątyni. Z uwagi na to, że metody dokumentacji sprzed prawie 100 lat nie były doskonałe, postanowiliśmy precyzyjnie go zadokumentować i opisać. Przy okazji odkryliśmy zabytki, które pominęli poprzedni badacze – wyjaśnia dr Zbigniew E. Szafrański, dyrektor Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kairze. - Badania poprzedziła dokumentacja sarkofagów, kartonaży i mumii znajdujących się obecnie w muzeach egipskich.

Wyniki skanowania odkryją, być może, nieznane praktyki związane z obrządkiem pogrzebowym.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)