Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 15.09.2014

Pochowano szczątki odkryte w najstarszej polskiej szkole

Część szczątków ludzkich z XIII do XVII wieku odkrytych podczas wykopalisk podczas remontu najstarszej polskiej szkoły, obecnie liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, złożono w specjalnie wybudowanym ossuarium.
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w najstarszym skrzydle Małachowianki zostały odsłonięte malowidła o treści sakralnej. Malowidła powstały w 1912 r. a ich autorem jest Władysław Drapiewski  twórca m. in. polichromii w Bazylice Katedralnej w Płocku.Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w najstarszym skrzydle Małachowianki zostały odsłonięte malowidła o treści sakralnej. Malowidła powstały w 1912 r. a ich autorem jest Władysław Drapiewski – twórca m. in. polichromii w Bazylice Katedralnej w Płocku.K. Kaliński/materiały prasowe Urzędu Miasta Płocka

Ossuarium wybudowano na terenie przebadanego przez archeologów dawnego cmentarza, znajdującego się wokół dawnej kolegiaty św. Michała, przy której w 1180 roku powstała szkoła.

Remont „Małachowianki” - tak od nazwiska obecnego patrona popularnie nazywana jest szkoła - a wraz z nim prace archeologiczne na terenie przyległym, rozpoczęły się w 2012 roku. W trakcie wykopalisk odkryto blisko 600 szczątków ludzkich w pochówkach datowanych od średniowiecza do XVII wieku.

Szczątki znalezione do 2014 rokuzostały już pochowane. Na powtórne złożenie w ziemi czekają jeszcze szczątki, które zostały odkryte w 2014 roku i nadal są badane przez antropologów. Po złożeniu w ossuarium wszystkich odkrytych szczątków miejsce to zostanie upamiętnione kamienną płytą ze specjalną inskrypcją

„Małachowianka” to jedna z najstarszych szkół w Europie, która działa nieprzerwanie w tym samym miejscu od chwili założenia w 1180 roku.

Ostatnie odkrycia archeologiczne wskazują, że tamtejsza kolegiata św. Michała była jedną z najwcześniejszych budowli gotyckich na terenie Polski. Budynki szkoły były wielokrotnie przebudowywane.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)