Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 09.11.2014

Naukowcy stworzyli ducha

A dokładniej: uczucie, że ktoś jest obok, chociaż go nie ma. Jak twierdzą, źródło tego, co potocznie nazywamy "duchami" tkwi w mózgu.
Naukowcy stworzyli ducha Glow Images/East News

Badacze ze Szwajcarskiego Instytutu Technologicznego EPFL uważają, że zidentyfikowali ośrodek z mózgu odpowiedzialny za duchy i inne nieprawdopodbne zjawiska. Wyniki analiz opublikowano w "Current Biology".

Dr Giulio Rognini, którego zespół tworzył z mózgach ochotników "ducha", uważa, że efekt był niezwykle silny: - Czuli czyjąś obecność, ale nie widzieli tej osoby - mówi.

Eksperyment polegał na manipulowaniu robotem. 60 ochotników miało zasłonięte oczy i sterowało urządzeniem za pomocą ruchów rąk. Z tyłu drugi robot wykonywał te same ruchy. Jeśli robił to synchronicznie, nikt nie "czuł obecności ducha". Kiedy jednak jego ruchy były opóźnione, aż jedna trzecia badanych raportowała uczucie dziwnej obecności. Niektórzy nawet nie chcieli kontynuować badań.

12 badanych miało problemy neurologiczne. Wszyscy posiadali uszkodzenia tych części mózgu, które odpowiadają za poczucie przestrzeni i samoświadomość. Badacze uważają, że interakcja z robotem zaburzyła pracę tych ośrodków - nie tylko u chorych. Doświadczenia tego typu mogą też zdarzać się osobom przebywającym w warunkach ekstremalnych np. górnikom czy alpinistom. Badania nad zaburzeniami pracy mózgu mogą zaś pomóc w walce ze schizofrenią i innymi chorobami.

(ew/bbc)