Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 09.12.2014

Enzym ze sztucznego DNA

Naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli enzymy na podstawie syntetycznego materiału genetycznego.
DNADNAEast News/Glow Images

O sukcesie informuje „Nature”.

Dwa lata temu zespół doktora Philippa Holligera z uniwersytetu w Cambridge zsyntetyzował odpowiedniki DNA i RNA. Sztuczne geny nazwano XNA, a naturalne składniki zastąpione zostały polimerami. Naukowcy zastąpili innymi związkami chemicznymi grupy cukrowe (rybozę lub dezoksyrybozę), tworzące boczne części "drabin" helisy genowej. Pary zasad, tworzące kod genetyczny, zostały oryginalne.  Powstałe cząsteczki sztucznego DNA i RNA były w stanie łączyć się ze swoimi naturalnymi odpowiednikami.

Teraz w oparciu o XNA powstały sztuczne enzymy – białka odpowiedzialne za różne reakcje chemiczne zachodzące w żywych organizmach. Jak zapewniają autorzy badań, syntetyczne enzymy funkcjonują równie dobrze, co naturalne. Potrafią rozcinać i łączyć fragmenty RNA (a także XNA). Syntetyczne geny nie potrafią jeszcze się kopiować.

Holliger uważa, że DNA i RNA mogły stać się dominujące na Ziemie przypadkiem. Jeśli przybyły z kosmosu, na innych planetach mogą istnieć innego rodzaju helisy genowe, na przykład XNA.

(ew/PAP/IndianExpress)