Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marta Kwasnicka 27.12.2014

Doktor Google może szkodzić

Polacy lubią leczyć się sami. Często zamiast pójść do lekarza, korzystają z porad "doktora Google'a" - czyli jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych.
Doktor Google może szkodzićGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy "doktor Google" może zaszkodzić? Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Joanna Stankiewicz
Czytaj także

Zdarza się jednak, że wiadomości tam zawarte wprowadzają w błąd, trudno je zrozumieć, albo mogą wręcz zaszkodzić.

Prezes Fundacji Tam i z Powrotem Antoni Rodowicz podkreśla, że osoba, która się styka po raz pierwszy z chorobą, nie jest w stanie w internecie odróżnić rzetelnych informacji od fałszywych. Jest mnóstwo ludzi, którzy żerują na ludzkim nieszczęściu i wyłudzają pieniądze oferując w internecie cudowne terapie.

Psychoonkolog doktor Mariola Kosowicz radzi, aby pacjenci, jeżeli mają obawy i wątpliwości zapytali swojego lekarza, bo każdy człowiek choruje inaczej. Osoba ciężko chora szuka często informacji w internecie, na forach pacjentów, to zrozumiałe, chce wiedzieć, co ją czeka, ale informacje nie zawsze są prawdziwe.

Gdzie zatem chorzy na raka mogą znaleźć rzetelne informacje. Na przykład na stronach internetowych towarzystw naukowych. Poza tym od tego roku działa Program Edukacji Onkologicznej wspierany przez autorytety w dziedzinie onkologii. W ramach tego programu wydawane są poradniki dla pacjentów z chorobą nowotworową i ich rodzin. Dostępne są one bezpłatnie w szpitalach onkologicznych w całym kraju, a także w formie elektronicznej na stronach internetowych Fundacji Tam i z Powrotem oraz na www.programedukacjionkologicznej.pl

(IAR)