Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marta Kwasnicka 10.06.2011

Palmyra - duma polskiej archeologii

W samym sercu Pustyni Syryjskiej znajduje się oaza, która w pierwszych wiekach n.e. stała się największym portem przeładunkowym na lądzie. Tam właśnie spotykały się karawany ze Wschodu i z Zachodu, a kupcy wymieniali swe towary.
PalmyraPalmyrafot.Wikipedia/Bernard Gagnon, lic. CC

- To wszystko było opuszczone, więc nie miał kto niszczyć... Dlatego Palymra tak świetnie się zachowała. Miasta większe, potężniejsze i bogatsze - jak Rzym, Aleksandria w Egipcie czy Antiochia - przedstawiają się dzisiaj w swojej starożytnej warstwie bez porównania gorzej! - mówił w Dwójkowej audycji prof. Michał Gawlikowski.

Handel stał się dla mieszkańców oazy znakomitym źródłem dochodu, o czym świadczy miasto, które tam powstało. Palmyra zachwycała już w starożytności ciągnącą się 1,5 km Wielką Kolumnadą, świątynią Bela, sanktuarium Allat-Ateny, imponującą agorą. Jej mieszkańcy budowali też oryginalne, potężne grobowce wieżowe, które dziś są niezwykle charakterystycznym elementem krajobrazu Palmyry.

/

Największy okres świetności miasto przeżyło za czasów króla Odeinata. Po jego przedwczesnej śmierci władzę przejęła królowa wdowa - Zenobia, która wsławiła się najbardziej spektakularnymi podbojami od czasów Aleksandra Macedońskiego: opanowała Syrię, Egipt, Anatolię. Niepohamowane militarne ambicje królowej doprowadziły do wojny z Rzymem. W 272 r. cesarz Aurelian zdobył miasto, a dumna Zenobia została pojmana i wywieziona do stolicy Cesarstwa. Od tego czasu Palmyra zaczęła podupadać.

Palmyra
Palmyra

Próbę odbudowy podjął cesarz Dioklecjan, tworząc w północnej części miasta obóz garnizonowy, natomiast w V w. cesarz Justynian zrekonstruował zniszczone mury miejskie. W tym też czasie do Palmyry przychodzi chrześcijaństwo, powstają kościoły, które jednak pustoszeją wraz z najazdem Arabów. Ostatecznie miasto wyludnia się w IX wieku.

Dziś Palmyra to jedna z najlepiej zachowanych pozostałości starożytnych na Bliskim Wschodzie. Archeolodzy prowadzą tam wykopaliska od lat 30. XX w. Niemałą rolę w rekonstrukcji przeszłości miasta mają polscy badacze, którzy obecni są w Palmyrze od ponad 50 lat. Niedawno Katarzyna Kobylecka miała okazję być w tej słynnej syryjskiej oazie, a po ruinach Palmyry oprowadzał ją - szef naszej misji prof. Michał Gawlikowski oraz archeolog - Marcin Wagner.

Aby wysłuchać reportażu z Palmyry i dowiedzieć się, między innymi, czy miasto zostało zasypane piaskiem i do czego służą dzisiejszym mieszkańcom bandaże z palmirskich mumii, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.