Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 14.11.2011

Odkryto tropy drapieżnika sprzed 500 mln lat

Zazwyczaj bardzo trudno jest dopasować ślady nóg do gatunku, który mógł je zostawić. W tym przypadku nie było takiego problemu.
Odkryto tropy drapieżnika sprzed 500 mln latfot. FunkMonk/Wikimedia Commons/CC

Według kanadyjskich paleontologów, którzy trafili na tropy, ślady pasują jedynie do przedstawiciela gatunku Tegopelte gigas. Zwierzę, przypominające nieco z wyglądu dużą gąsienicę, poruszało się na 33 parach nóg i nosiło na grzbiecie pancerz. Ten jeden z największych stawonogów owych czasów mierzył do 30 cm długości.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jak podkreśla główny autor badań, Nicholas Minter, niezwykle rzadko udaje się z taką pewnością zidentyfikować zwierzę z tej epoki na podstawie jego śladów.

W wyniku analizy, zarówno skamieniałości Tegopelte, jak i jego tropów, naukowcy mogli zrekonstruować sposób poruszania się zwierzęcia. Okazało się, że sunął on szybko po dnie oceanu, dotykając tylko na chwilę nogami dna. Zgadza się to z przypuszczeniem, że był aktywnym drapieżnikiem, który potrafił ścigać ofiarę.

Badania prowadzono na słynnym stanowisku paleontologicznym Burgess Shale w Kolumbii Brytyjskiej. Na tym stanowisku, wpisanym w 1981 r. przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa, znajdują się znakomicie zachowane skamieniałości sprzed 500 mln lat. Przed pół miliardem lat, w erze kambryjskiej, nastąpiła istna "eksplozja" bioróżnorodności na Ziemi, ślady tego procesu widoczne są w Burgess Shale.

PAP,kk