Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Andrzej Szozda 14.10.2012

1342,8 km/h. Tak szybko leciał Baumgartner

Austriacki skoczek pobił 3 rekordy. Najwyższy skok, najwyższy lot balonem i największa prędkość - szybciej niż dźwięk.
Felix Baumgartner i Art Thompson cieszą się po udanym skoku.Felix Baumgartner i Art Thompson cieszą się po udanym skoku. Jörg Mitter/Red Bull Content Pool

Na konferencji prasowej Felix Baumgartner w ogóle nie wyglądał na zmęczonego po pobiciu trzech rekordów. Powiedział, że kiedy stał na platformie nie myślał o nich.

- Start był perfekcyjny, potem pojawiły się drobne problemy, zacząłem się kręcić i nie bardzo wiedziałem, co zrobić. W powietrzu czuje się prędkość wiatru. W kombinezonie nie czuje się pędu powietrza. - powiedział Baumgartner.

Zapytany o odczucia po przekroczeniu prędkości dźwięku skoczek powiedział, że właściwie nic nie czuł. Wszystko przez kombinezon ciśnieniowy, który oddzielał jego ciało od otoczenia.

Wyczynowiec o pseudonimie Nieustraszony Felix wyskoczył z kapsuły podwieszonej pod balonem Stratos, tak dużym jak 55-piętrowy budynek. Próba odbywała się w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Przed skokiem powiedział coś, czego kontrolerzy lotu nie zrozumieli. Kilka godzin po lądowaniu na konferencji prasowej Baumgartner wyjaśnił: „Powiedziałem - wiem, że cały świat patrzy. Chciałbym, żeby inni widzieli to, co ja widzę. Czasami trzeba znaleźć się tak wysoko, by zrozumieć, jakim się jest małym”. Nie udało mu się jednak pobić trzeciego planowanego rekordu - długości swobodnego spadku. Od skoku do otwarcia spadochronu minęły 4 minuty i 20 sekund - od rekordu dzieliło go tylko 17 sekund. Nieustraszony Felix leciał swobodnie w dół dokładnie 36 529 metrów, czyli ponad 36 i pół kilometra. Nikt jeszcze z takiej wysokości nie spadł.

Felix Baumgartner, były pilot śmigłowców i skoczek spadochronowy, do bicia rekordu przygotowywał się od pięciu lat. W marcu i lipcu tego roku wykonał skok z wysokości 21 600 metrów i 19 456 metrów. Ma za sobą rekordowe skoki ze sławnych budynków - na przykład z Tajpej 101. Wykonał też jeden z najniższych (a przez to bardzo niebezpiecznych) skoków - z pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro. W 2003 roku wykorzystał skrzydła z włókien węglowych do przelotu nad Kanałem La Manche.

AS