Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 13.05.2013

Pod Rzeszowem odkryto nieznany gatunek ptaka sprzed 29 mln lat

Skamielinę odnalazł rzeszowski pasjonat paleontologii. - Odkrycie to jest koronnym znaleziskiem mojego życia - powiedział Albin Jamróz.
Resoviaornis jamroziResoviaornis jamroziZbigniew M. Bocheński, Teresa Tomek, Krzysztof Wertz, Ewa Świdnicka/Wikimedia Commons/CC

- Szczątki ptaka znalazłem na brzegu małego potoczku, który podmywał odkrywkę menilitowych łupków - nawarstwień sprzed dziesiątek milionów lat - wyjaśnił Jamróz.
Zwierzę utopiło się w oceanie, pokrywającym kilkadziesiąt milionów lat temu teren dzisiejszej południowo-wschodniej Polski. Niestety nie zachowały się odciski jego piór. Dlatego nie wiadomo, jak dokładnie wyglądało.
Według dr. hab. Zbigniewa M. Bocheńskiego z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, ptak żył ok. 29 mln lat temu. - Był wielkości dzisiejszej sikory modrej. Dziób ptaka wskazuje, że żywił się owadami lub owocami. Miał dosyć długie nogi i zapewne większość czasu spędzał na ziemi lub wśród gałęzi, a nie w powietrzu - opisał naukowiec.
Z uwagi na to, że odkryta skamieniałość różni się bardzo od współczesnych ptaków wróblowych, została umieszczona w specjalnie dla niej stworzonym nowym rodzaju. Nazwano go Resoviaornis jamrozi od nazwy miasta, w pobliżu którego został znaleziony. Rzeszów po łacinie to Resovia, ptak po grecku to ornis.
Resoviaornis jamrozi jest trzecim pochodzącym z oligocenu dotychczas opisanym gatunkiem ptaka wróblowego na świecie i jednocześnie jednym z najstarszych ptaków wróblowych w ogóle. To piąty okaz kopalny oligoceńskiego ptaka opisanego dotychczas z terenów dzisiejszej Polski.
Opis znaleziska, opracowany przez polskich naukowców, ukazał się właśnie w prestiżowym czasopiśmie "Journal of Ornithology". Publikacja naukowców dostępna jest za darmo on-line na stronie wydawnictwa Springer.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk