Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 08.07.2013

Za ile lat będziemy długowieczni?

Są tacy, którzy twierdzą, że ludzie wcale nie muszą się starzeć. Brytyjski naukowiec Aubrey de Grey uważa, że w nieodległej przyszłości ludzkie życie będą mogły zakończyć jedynie niespodziewane wypadki.
Za ile lat będziemy długowieczni?Glow Images/ East News
Posłuchaj
  • Długowieczność, równouprawnienie w kobiecych zawodach i długość palców - trudne pytania, zyskujące odpowiedzi (Znaki zapytania/ Trójka)
Czytaj także

Aubrey de Grey zapytany o to, czy długowieczność jest możliwa odpowiada krótko: dziwne, że ktokolwiek ma co do tego wątpliwości. - Bo wszyscy wiemy, że ciało to maszyna, w której nawarstwiają się zniszczenia. Aż umrze z powodu tych zniszczeń. Natomiast te zniszczenia da się zwalczać i trzeba zwalczać – mówił w Trójce naukowiec.

Ekspert podkreślał, że trudniej jest nie dopuścić do zniszczeń, niż je naprawiać. - Jeśli nie dbasz o swój samochód, możesz szybko zatrzeć silnik. Ale nawet samochód zadbany też musi mieć przegląd i wymianę części. To samo zrobimy z ludzki ciałem – tłumaczył Aubrey de Grey.

Jak długo przyjdzie nam czekać na taki rozwój nauki? - Żeby naprawić wszystkie rodzaje zniszczeń potrzebujemy około 20-25 lat. Ale to nie może być data wiążąca, bo trzeba się liczyć z nieprzewidzianymi dziś przeszkodami – dodał naukowiec.

Czy metoda ta będzie dostępna szeroko i ile będzie kosztowała "wymiana części” w człowieku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji "Znaki zapytania” zastanawialiśmy się też nad tym, czy mężczyzna może być manikiurzystką i dlaczego palce są różnej długości.

Zaskakujące pytania i odważne odpowiedzi, jak zawsze do usłyszenia w audycji Marcina Gutowskiego "Znaki zapytania”.

(ei)