Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 26.03.2014

Urządzenia opracowane przez Polaków polecą na Jowisza

Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce.
JowiszJowiszNASA

Sonda - według planu - wystartuje w 2022 roku. Na Jowiszu ma wylądować w 2030 roku. Przez co najmniej trzy lata będzie prowadziła szczegółowe obserwacje planety i trzech jego największych księżyców.

Jak przekonuje naukowiec Dmitrij Titov, Jowisz i jego księżyce tworzą swoisty mini układ słoneczny. - Te obserwacje są szansą dla europejskich naukowców i naszych międzynarodowych partnerów na poszerzenie wiedzy o możliwościach zamieszkania światów wokół innych gwiazd - ocenia badacz.

JUICE (z ang. JUpiter ICy moons Explorer mission) jest pierwszą dużą misją realizowaną w ramach programu Cosmic Vision 2015-2025 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

11 instrumentów tej misji - w tym: kamery, spektrometry, wysokościomierz i radar do badań pokrywy lodowej, magnetometr oraz mierniki plazmy i cząstek elementarnych - opracowują zespoły naukowe z 16 krajów europejskich, w tym z Polski.
Polskie urządzenia powstają z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Pierwsze z nich - o nazwie RPWI - to zestaw przyrządów plazmowych, które posłużą do przeprowadzania eksperymentu radiowego.
- Dzięki nim dowiemy się, w jaki sposób silne, pochodzące z Jowisza pola elektryczne i magnetyczne oddziałują na największe księżyce tej planety, Ganimedesa i Europę - wyjaśnia dyrektor CBK PAN prof. Marek Banaszkiewicz.
Drugie instrument służy do obserwacji fal submilimetrowych generowanych przez wzbudzone molekuły w atmosferze Jowisza. Za jego pomocą można też obserwować emisję promieniowania z powierzchni i atmosfer Ganimedesa, Europy i Kallisto (kolejnego księżyca Jowisza).
- Za pomocą tych narzędzi będziemy mogli zbadać procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w środkowej atmosferze Jowisza oraz ocenić grubość i scharakteryzować pokrywy lodowe jego księżyców - tłumaczy dyrektor CBK PAN.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk