Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 17.08.2011

Mają kontakt ze światem dzięki ruchom gałki ocznej

Na wydziale Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego opracowano pierwszy tani model interfejsu mózg-komputer.
Mają kontakt ze światem dzięki ruchom gałki ocznejźr. Glowimmages
Posłuchaj
  • Piotr Durka: studenci stworzyli własny prototyp eyetrackera
Czytaj także

Urządzenie pozwala na komunikację ze światem zewnętrznym za pomocą ruchów gałki ocznej i jest niezbędne przede wszystkim dla osób sparaliżowanych lub chorych na stwardnienie boczne zanikowe.

Podstawą urządzenia, zwanego eyetrackerem, jest kamera internetowa. Dzięki ruchom gałki ocznej można za pomocą eyetrackera sterować kursorem na ekranie komputera i w ten sposób wybierać odpowiednie komendy czy pisać komunikaty.

Urządzenie za kilkaset złotych

Jak tłumaczy kierownik zakładu Fizyki Biomedycznej Piotr Durka, studenci i wykładowcy pozbierali różne rozwiązania dostępne za darmo w internecie i stworzyli własny prototyp eyetrackera. Dzięki temu udało się obniżyć wartość części takiego urządzenia do 100-200 zł, podczas gdy do tej pory eyetracker był dostępny za 60 tys. albo nawet 120 tys. zł.

W najbliższym czasie system ma być udoskonalany, a studenci w ramach zajęć będą konstruować kolejne urządzenia i dostosowywać je do potrzeb konkretnych osób. Być może któryś z nich założy firmę i wprowadzi produkt na rynek - mówi Durka. Badania interfejsu mózg-komputer prowadzone są od kilkunastu lat. W Polsce zajęto się tym tematem trzy lata temu.

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to