Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 14.03.2014

Matki I kwartału apelują o większe uelastycznienie czasu pracy

Urlop na godziny oraz ograniczenie trudności przy tworzeniu tzw. dzielonych stanowisk pracy - to niektóre z postulatów ruchu Matki I Kwartału, które przedstawiono na konferencji "Rodzice na rynku pracy - różne wyzwania, wspólne perspektywy".
Matki I kwartału apelują o większe uelastycznienie czasu pracyGlow Images/East News

Urlop na godziny to rozwiązanie, które wymagałoby nowelizacji Kodeksu pracy. - Wówczas pracownik ma większą możliwość zarządzania swoim czasem, a pracodawca, na niektórych stanowiskach, łatwiej będzie mógł zapewnić zastępstwo na kilka godzin niż na cały dzień - mówiła podczas konferencji Dorota Halicka-Piszko, prezes Stowarzyszenia Matki I Kwartału.
Inne z postulowanych rozwiązań to ograniczenie kosztów i trudności przy tworzeniu stanowisk job-sharing. Chodzi o dzielenie pracy między dwóch lub więcej zatrudnionych, które w praktyce zwykle oznacza, że każdy pracownik wykonuje określone obowiązki tylko w niektóre dni tygodnia.
Ruchomy czas pracy
Obecny na konferencji wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko przypomniał, że do Kodeksu pracy wprowadzono już rozwiązania, które umożliwiają np. stosowanie ruchomego czasu pracy (elastyczne godziny rozpoczynania i kończenia pracy, tzw. okienko w trakcie godzin pracy) i jest to obecnie mechanizm, który zależy wyłącznie od wspólnej decyzji pracodawcy i pracownika.
- W związku z tym część tych rozwiązań jest już do dyspozycji, jeżeli chodzi o szczegółowe zmiany dotyczące np. job-sharing, jest to ciekawy projekt, nad którym pracujemy - powiedział wiceminister.
Minister Mleczko wyraził satysfakcję, że roczny urlop rodzicielski spotkał się z dużym zainteresowaniem. Resort nie zna jeszcze dokładnych danych dotyczących tego ilu rodziców z niego skorzystało, ponieważ dane z ZUS obejmują tylko firmy zatrudniające do 20 osób. Według piątkowej informacji "Rzeczpospolitej" w tych firmach urlop rodzicielski wybrało ponad 77 tys. rodziców.
Sztywny rynek pracy
Prof.  Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH mówiła, że na tle Europy "rynek pracy w Polsce jest stosunkowo sztywny z punktu widzenia możliwości dostosowania się do zobowiązań rodzinnych". Badania Eurostatu (ze stycznia 2013 r.) wskazują np., że ponad 60 proc. pracowników nie może wziąć dnia wolnego w przypadku nagłej sytuacji rodzinnej, a blisko 40 proc. pracowników nie ma możliwości zmienić godziny rozpoczęcia lub zakończenia pracy z powodów rodzinnych.
Matki I kwartału to ruch, który początkowo skupiał się na lobbingu, by wydłużone urlopy rodzicielskie przysługiwały wszystkim dzieciom urodzonym w 2013 r., obecnie przekształcił się w stowarzyszenie, które na stałe chce działać na rzecz rozwiązań prorodzinnych.
pp/PAP