Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 25.04.2014

Reforma urzędów pracy: prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Czy Urzędy Pracy zawsze pomagają bezrobotnym?Czy Urzędy Pracy zawsze pomagają bezrobotnym?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Prezydent podpisał ustawę reformującą urzędy pracy - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
  • Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR o reformie urzędów pracy (IAR)
  • Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR o profilowaniu bezrobotnych
Czytaj także

Nowe przepisy mają doprowadzić do skuteczniejszej pomocy bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia. Wprowadzają nowe formy pomocy i lepszą, bardziej profesjonalną obsługę poszukujących pracy i pracodawców, chcących zatrudnić nowe osoby.

Urzędy pracy po nowemu. Komu pomogą? >>>

Ustawa przewiduje specjalne programy dla osób młodych i osób powyżej 50. roku życia. Przewiduje też premiowanie pracowników urzędów pracy za osiągane efekty, a także profilowanie bezrobotnych. Osoby zarejestrowane w urzędach będą podzielone na trzy grupy. W grupie pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W grupie trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni wykluczeniem społecznym.

Ustawa przewiduje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia osób bezrobotnych. Są to na przykład bony stażowe, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Współpracy pośredniaków z prywatnymi agencjami zatrudnienia

Ustawa przewiduje też rozwój współpracy pośredniaków z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Jak mówi Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR, największym problemem dla agencji będzie pomoc bezrobotnym z tej trzeciej grupy. Większość agencji specjalizuje się w wyszukiwaniu pracy osobom, które mają motywację, by szybko podjąć zatrudnienie, czyli krótkotrwale bezrobotnym. Efektywność w wyszukiwaniu pracy osobom długotrwale bezrobotnym może nie być już tak wysoka - ocenia Agnieszka Zielińska. Dodaje, że profilowanie bezrobotnych ma sens i z pewnością ułatwi umieszczanie na rynku pracy osób z różnych grup.

IAR, awi