Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 20.04.2014

Urzędy pracy po nowemu: komu pomogą?

Według ustawy nakładającej nowe obowiązki na urzędy pracy, osoby do 30-tki i powyżej 50 roku życia, a więc ci, którzy mają największe problemy ze znalezieniem pracy, otrzymają specjalną pomoc ze strony państwowych służb pracowniczych. Resort pracy tłumaczy, że pozostali też mogą liczyć na wsparcie.
Urzędy pracy po nowemu: komu pomogą?Glow Images/East News

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czeka na podpis prezydenta. Przewiduje między innymi specjalne programy dla osób młodych i osób z grupy 50+. Nie obejmują one bezrobotnych pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia.

Wiceminister pracy Jacek Męcina zaznaczył w rozmowie z IAR, że programy i projekty mają wesprzeć przede wszystkim tych, których sytuacja na rynku pracy jest gorsza. Nie oznacza to jednak koncentrowania się tylko na tych osobach. Ustawa przewiduje dobre rozwiązania dla każdego poszukującego pracy.

Jak powiedział IAR,  jest wiele instrumentów i form aktywizacji bez względu na wiek. Te instrumenty to dofinansowanie zatrudnienia, specjalne programy szkoleniowe i trójstronne umowy szkoleniowe zawierane pomiędzy poszukującym pracownika, bezrobotnym i urzędem pracy, który zorganizuje szkolenie zgodne z potrzebami pracodawcy, staże.

Ustawa określa, że zarejestrowani w urzędach pracy będą podzieleni na trzy grupy.

W grupie pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy.

W drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży.

W grupie trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni wykluczeniem społecznym.

Nowe regulacje przewidują też premiowanie urzędników za osiągane efekty. jk