Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Petar Petrovic 06.05.2014

Francja nie chce GMO. Zakazuje zmodyfikowanej genetycznie kukurydzy

Podczas głosowania w Senacie zakaz dla uprawy na terytorium Francji kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie amerykańskiej firmy Monsanto, poparło 174 członków izby wyższej, a przeciw było 172.
Genetycznie zmodyfikowana kukurydzaGenetycznie zmodyfikowana kukurydza Glow Images/ East News

Wcześniej przeciwko uprawom wypowiedziało się Zgromadzenie Narodowe.
Również w poniedziałek dekret rządowy z 14 marca, który zakazywał uprawy we Francji kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON 810 amerykańskiej firmy Monsanto, został zatwierdzony przez Radę Stanu, czyli najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji. Odrzucenia tego dekretu domagali się producenci kukurydzy.
Jak wyjaśniła Rada Stanu, nie istnieje "poważne ani natychmiastowe zagrożenie dla sytuacji finansowej" wnioskodawców.
Kukurydza MON 810 jest jedynym organizmem zmodyfikowanym genetycznie (GMO) uprawianym w Unii Europejskiej na skalę komercyjną. Obecnie UE rozpatruje, czy odnowić zezwolenie dla tej kukurydzy. Kraje "28" mogą zakazać upraw GMO na swoim terytorium, które są dopuszczane w UE.
Francja od 2009 roku próbuje wprowadzić moratorium na uprawy GMO na terenie kraju.

FILM z 10.07.2013 r.: Ekspert prawa międzynarodowego mec. Tomasz Włostowski jest zdania, że w świetle spodziewanych zysków z unijno-amerykańskiej strefy wolnego handlu, niewielu komentatorów zwraca uwagę na problemy, które wystąpią w związku z umową. - Na pewno własność intelektualna będzie dość problematyczna, na pewno kwestie GMO, kwestie subsydiów. Jest cała lista starych spraw - wymieniał Włostowski.

GMO w Polsce

Rząd przyjął projekt ustawy o GMO, przedłożony przez ministra środowiska. Jednym z głównych celów proponowanych zmian w ustawie jest zwiększenie stopnia bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.
Zmiany dotyczą przede wszystkim prac wymagających "zamkniętego użycia organizmów genetycznie modyfikowanych" - na przykład takich, z jakimi mają do czynienia naukowcy.

Eksperci i rolnicy negatywnie o projekcie ws. GMO >>>
Zgodnie z projektem "obecny system wydawania zgód na zamknięte użycie GMO zastąpiony zostanie systemem, w którym wydawane będą zezwolenia na prowadzenie zakładu inżynierii genetycznej oraz zgody na zamknięte użycie mikroorganizmów i organizmów genetycznie zmodyfikowanych". Warunkiem wydania zgody będzie spełnienie wymogów bezpieczeństwa, dotyczących m.in. kwalifikacji osób pracujących z GMO, czy sposobu postępowania z odpadami.

pp/PAP

''