Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 27.05.2014

Urzędy pracy skuteczniej pomogą bezrobotnym? Ustawa o promocji zatrudnienia wchodzi w życie

Urzędy pracy mają działać sprawniej i skuteczniej. We wtorek wchodzi w życie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Bezrobocie we WłoszechBezrobocie we Włoszechflickr/UNDP in Europe and Central Asia
Posłuchaj
  • Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz o reformie urzędów pracy (IAR)
  • Wojciech Nagel, ekspert społeczny Business Centre Club, o reformie urzędów pracy (IAR)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz o wspieraniu tworzenia nowych miejsc pracy (IAR)
  • Pośredniaki mają być prężnymi centrami pracy - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
  • Ekspert Banku Światowego, doktor Jan Rutkowski o reformie urzędów pracy (IAR)
  • Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR o reformie urzędów pracy (IAR)
Czytaj także

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje między innymi specjalne programy dla osób młodych i osób z grupy 50+. Zakłada też premiowanie urzędników za osiągane wyniki oraz profilowanie bezrobotnych.

Bezrobotni podzieleni na trzy grupy

Osoby poszukujące zatrudnienia pracy mają być podzielone na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni między innymi wykluczeniem społecznym.

Zmiana obsługi bezrobotnych w urzędach

W samych urzędach pracy zmiana dotyczy sposobu obsługi poszukujących pracy bezrobotnych i oferujących zatrudnienie pracodawców. Współpracą z konkretną firmą i danym bezrobotnym będzie pilotował jeden doradca, który będzie premiowany za efekty pracy - doprowadzenie do zatrudnienia bezrobotnego.

Urzędy pracy po nowemu. Komu pomogą? >>>

Urzędy pracy będą także współpracować z prywatnymi agencjami zatrudniania i organizacjami zajmującymi się pomocą bezrobotnym w znalezieniu pracy.

Nowe narzędzie wspierające tworzenie miejsc pracy

Nowelizacja daje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnianie bezrobotnych - m.in. grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie też można uzyskać świadczenie aktywizacyjne, pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub na podjęcie działalności gospodarczej.

Powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy.

Wsparcie dla młodych bezrobotnych i osób 50+

Dla młodych bezrobotnych (do 25. roku życia) skróci się z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji.

Firmy zatrudniające bezrobotnych w wieku 50+ będą mogli otrzymać dofinansowanie do ich wynagrodzenia.

Nowe zasady świadczeń zdrowotnych

Jako uzupełnienie zmian resort pracy przesłał do Ministerstwa Zdrowia projekt dotyczący nowych zasad świadczeń zdrowotnych dla bezrobotnych. Osoba bez pracy sama ma decydować, czy zależy jej tylko na składce zdrowotnej, czy też chce się aktywizować zawodowo. Dla pierwszej grupy ma zostać wydzielone osobne okienko w urzędach pracy, gdzie będzie można uzyskać samo ubezpieczenie.

Kosiniak-Kamysz: walka z bezrobociem będzie skuteczniejsza

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wierzy, że dzięki nowym przepisom walka z bezrobociem będzie skuteczniejsza. Jak podkreśla jest to szansa na szybsze, lepsze i wyższej jakości usługi.

Tak Władysław Kosiniak-Kamysz wypowiadał się po przyjęciu projektu założeń do zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy przez rząd:

Źródło: TVN24/X-news

Urzędy pracy po nowemu: pracę znajdziesz łatwo i szybko >>>

Nowe przepisy podobają się także ekspertom. Jak mówi Wojciech Nagel - ekspert społeczny Business Centre Club, system publicznych służb zatrudnienia działający w oparciu o dotychczasowe regulacje był nieskuteczny. Dzięki wejściu w życie nowej ustawy będzie można sprawniej ograniczać bezrobocie - uważa Wojciech Nagel.

Zdaniem eksperta Banku Światowego doktora Jana Rutkowskiego, poziom bezrobocia zależy przede wszystkim od rozwoju gospodarczego i tylko w niewielkim stopniu od aktywności urzędów pracy. Ustawa powinna jednak sprawić, że bezrobotnym łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie.
- Takie profilowanie bezrobotnych z pewnością ułatwi umieszczanie na rynku pracy osób z różnych nawet tych najtrudniejszych grup - ocenia Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.
W kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła 13 procent wobec 13,5 procent w marcu.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 2 miliony 79 tysięcy osób.

IAR/PAP, awi