Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 22.06.2014

"Mieszkanie dla Młodych": rząd przygotowuje bardzo duże zmiany

Resort infrastruktury przygotowuje dużą nowelizację ustawy „Mieszkanie dla Młodych”. Przewiduje ona m.in. zwiększenie dopłat dla rodzin z większą liczbą dzieci, skorzystanie z programu członkom spółdzielni, poszerzenie katalogu lokali objętych programem.
Rząd chce znowelizować ustawę o MdM: zwiększyć dopłaty, umożliwić zakup członkom spółdzielni.Rząd chce znowelizować ustawę o MdM: zwiększyć dopłaty, umożliwić zakup członkom spółdzielni.Glow Images/East News

Nowela trafi do sejmu w IV kwartale tego roku i powinna wejść w życie w I kwartale przyszłego roku.

Będzie dopłata dla członków spółdzielni, który wnieśli wkład własny

Jak wyjaśnia wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski, dzięki zmianom członkowie spółdzielni mieszkaniowych, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu, będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie w ramach MdM. - Obecnie spółdzielnie działające jak deweloperzy mogą uczestniczyć w MdM, ale nie w przypadku wnoszenia wkładów budowlanych przez jej członków – podkreślił wiceminister.

MdM po 5 miesiącach, barierą jest cena
Zgodnie z ustawą osoby młode mogą skorzystać z dopłaty państwa na zakup lokalu, jeżeli jego cena nie przekracza określonego limitu w programie. Limit ten jest weryfikowany na etapie sprawdzania wniosku o dofinansowanie przez bank, w którym przyszły beneficjent programu ubiega się o kredyt. Spółdzielnie mieszkaniowe sprzedające lokale z ustaloną z góry ceną, podobnie jak deweloperzy, mogą uczestniczyć w MdM.
Tymczasem inwestycje realizowane na podstawie umowy o budowę lokalu zobowiązują członka spółdzielni do wpłaty wkładu budowlanego. W takim przypadku spółdzielnia nie określa ostatecznego kosztu budowy mieszkania na etapie zawierania umowy o budowę lokalu. Zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, koszty budowy są rozliczane dopiero w terminie sześciu miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania - wyjaśnił Orłowski.

Zwiększy się dopłata do MdM w przypadku większej liczby dzieci
Ministerstwo chce zwiększyć prorodzinny charakter programu. Proponuje, by małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc." - zapowiedział wiceminister.

Teraz dopłata do MdM: 10, 15 i 20 proc.
Obecnie ustawa przewiduje, że w ramach MdM rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania.

Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wynosi 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można liczyć na dodatkowe 5 proc. wsparcia przeznaczonego na jednorazową spłatę części zaciągniętego kredytu.

Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.

Kolejna zmiana: większy katalog osób, które mogą wesprzeć kredyt mieszkaniowy na MdM
Projekt noweli będzie też prawdopodobne rozszerzał katalog osób, które mogą przystąpić do kredytu, kiedy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. -  Do umowy kredytu beneficjenta programu będą mogły przystępować dowolne osoby, a nie jak dotychczas zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy - wyjaśnił.

Zmiana definicji lokalu w ramach MdM
Wiceminister poinformował, że przyszła nowelizacja ma też doprecyzować definicję nowo wybudowanego mieszkania.
- Przepisy powinny wskazywać wprost, że dofinansowaniem wkładu własnego mogą być objęte również mieszkania powstałe w wyniku przebudowy, adaptacji i innych robót budowlanych, jeżeli efektem takich przedsięwzięć będzie powstanie nowych samodzielnych lokali mieszkalnych. - Program MdM i Narodowy Plan Rewitalizacji powinny ze sobą korespondować – powiedział wiceminister.

Limity cenowe raczej nie będą zwiększane

Limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, którego zakup może być objęty pomocą państwa, są publikowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wykonanie programu MdM zagrożone? Winne limity cen
Wiceminister zwrócił uwagę, że raporty Narodowego Banku Polskiego wskazują, iż nie powinno się zwiększać tych limitów, bowiem oferta mieszkaniowa powoli dostosowuje się do wskaźników. - Bezrefleksyjne ich podniesienie spowodowałoby skutek w postaci publicznego finansowania relatywnie drogich lokali i utratę i utratę społecznego wymiaru programu - podkreślił.

Ocenił, że w Polsce obecnie brakuje ok. 600 tys. mieszkań.

PAP, jk