Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 25.06.2014

Ubój rytualny zostanie przywrócony bez ustawy?

Związkowcy z rolniczego OPZZ przekonują, że do przywrócenia uboju rytualnego w Polsce nie potrzeba zmian ustawowych, ale wystarczy rozporządzenie ministra rolnictwa.
Mama Mu na drzewie i inne historie - historia niezwykłej krowy"Mama Mu na drzewie i inne historie" - historia niezwykłej krowyGlow Images/East News

Przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski powiedział, że jest kilka ekspertyz, według których do wprowadzenia uboju rytualnego ustawa nie jest potrzebna. Zwrócił uwagę, że ubój rytualny dopuszcza dyrektywa unijna, która jest aktem nadrzędnym wobec polskiego ustawodawstwa. Dlatego - jego zdaniem - wystarczy rozporządzenie ministra rolnictwa zezwalające na wydawanie odpowiednich zaświadczeń Głównemu Lekarzowi Weterynarii.

Olbrzymie straty producentów mięsa
Sławomir Izdebski powiedział, że zablokowanie uboju rytualnego spowodowało olbrzymie straty u producentów bydła mięsnego. Wyjaśnił, że ceny skupu zwierząt spadły z 9 do 6 - 7 złotych za kilogram.
Na jednym z najbliższych posiedzeń Sejm ma rozstrzygnąć o losach obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt, dopuszczającego ubój rytualny. Podczas pierwszego czytania, pod koniec maja, wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytanie zgłosiły kluby PiS i Twojego Ruchu.

Źródło: TVP/x-news

W środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że posłowie nie będą głosowali w czwartek nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Dodał, że Sejm zajmie się sprawą na następnym posiedzeniu.

Sawicki powiedział, że nie wie, jak będą głosowali posłowie, ale on będzie popierał ubój rytualny. Obecne przepisy zakazują uboju rytualnego; obowiązują one od 1 stycznia 2013 r.
Minister jednocześnie poinformował, że trwają rozmowy z ambasadorami krajów muzułmańskich o eksporcie mięsa pochodzącego z uboju z częściowym ogłuszeniem. Niektóre kraje arabskie taki wariant dopuszczają. Podkreślił, że taka zgoda musi być wydana przez administrację tamtych państw, a w tych krajach decyzje podejmowane są dość długo.

Ubój rytualny przed Trybunałem Konstytucyjnym

Dodał, że niezależnie od tego, jak potoczą się losy ustawy w Sejmie, ważne będzie ostatecznie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.
Pod koniec sierpnia ub.r. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Wnioskował o zbadanie zgodności ustawy o ochronie zwierząt, która nie przewiduje uboju rytualnego, z konstytucją i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

IAR/PAP, awi