Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.07.2014

Jak przed wakacyjnym wyjazdem sprawdzić biuro podróży?

Przed zakupem wycieczki w biurze podróży warto sprawdzić, czy touroperator, z którym chcemy wybrać się na wakacyjny wyjazd, działa legalnie. Wystarczy dostęp do Internetu i skorzystanie z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
Jak przed wakacyjnym wyjazdem sprawdzić biuro podróży?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O tym, jak sprawdzić przed wakacyjnym wyjazdem biuro podróży mówili w Radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia Maria Napiórkowska, dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki i Tomasz Rosset z Polskiej Izby Turystyki /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- We wszystkich Urzędach Marszałkowskich jest prowadzona rejestracja organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Ministerstwo sportu prowadzi natomiast centralną ewidencję – mówi Maria Napiórkowska, dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Zacznijmy od nazwy biura podróży

Tę bazę znajdziemy na stronie turystyka.gov.pl. Żeby z niej skorzystać, trzeba dobrze odczytać nazwę biura podróży, którą znajdziemy w ofercie albo w umowie.

- Po wejściu do ewidencji trzeba wpisać nazwę biura. Następnie zostaniemy poprowadzeni do kolejnych informacji – wyjaśnia Napiórkowska.

Zwróćmy uwagę na datę założenia firmy

Jedną z informacji, która pojawi nam się po wyszukaniu biura podróży, będzie data jego założenia. Warto na nią zwrócić uwagę.

- Dla wielu konsumentów ma to znaczenie przy wyborze oferty. Pamiętajmy, że w 2012 roku nastąpiło wiele upadłości biur podróży, ale były to najczęściej firmy, które krótko działały, miały niski poziom zabezpieczenia finansowego, jaki muszą posiadać touroperatorzy – mówi Napiórkowska.

Pamiętajmy, że pośrednik to nie organizator

Jak zaznacza Tomasz Rosset z Polskiej Izby Turystyki, przede wszystkim trzeba mieć świadomość, kto jest organizatorem wyjazdu, bo wycieczki często można kupić u pośredników.

- W przypadku ofert kupowanych od agenta, to on pełni rolę pośrednika, a de facto organizator turystyki, ten który jest zobowiązany do posiadania zabezpieczeń finansowych, to jest inna firma. Warto więc wiedzieć, z kim mielibyśmy wyjechać – tłumaczy Rosset.

Sprawdźmy obszary, na jakich może działać biuro

Ważne jest również sprawdzenie obszarów, na jakich biuro podróży może prowadzić działalność. Jeżeli np. oferowana jest wycieczka do krajów azjatyckich, wówczas touroperator musi mieć zezwolenie na działalność w tym regionie.

- Warto się temu przyjrzeć, dlatego że od tego, jak wyglądał obrót biura w roku poprzednim i od tego, co biuro deklaruje na rok bieżący, zależy gwarancja. Tak więc jeżeli touroperator oferowałby imprezy, które wykraczają poza zgłoszony zakres działalności, to ten fakt powinien niepokoić – mówi Rosset.

Eksperci przekonują, że sprawdzenie tych podstawowych informacji jest pierwszym krokiem do zapewnienia sobie udanego wypoczynku.

Dominik Olędzki, awi