Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.07.2014

KRUS: częściowa i wcześniejsza emerytura dla rolników. Komu przysługują?

Rolnicy, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, mogą przejść na emeryturę częściową, albo jeszcze do 31 grudnia 2017 roku skorzystać z wcześniejszej emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o któreś z tych świadczeń, wyjaśnia Ewa Jaworska-Spičak z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
RolnikRolnikGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O częściowych i wcześniejszych emeryturach rolniczych w Radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości mówiła Ewa Jaworska-Spičak z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- W świetle artykułu 19a Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników ubezpieczonym, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, określonego w ustawie, przysługuje częściowa emerytura rolnicza, jeśli spełnią łącznie następujące warunki: podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, oczywiście bez uwzględnienia okresów ubezpieczenia w ZUS, przez okres wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn oraz osiągnęli wiek co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lata dla mężczyzn – wyjaśnia Ewa Jaworska-Spičak z KRUS.

Wysokość częściowej emerytury rolniczej

- Wysokość częściowej emerytury rolniczej wynosi 50 proc. kwoty emerytury rolniczej, ustalonej na ogólnych zasadach i nie podlega podwyższeniu do kwoty emerytury podstawowej – tłumaczy Jaworska-Spičak. - Po osiągnięciu przez osobę uprawnioną do częściowej emerytury rolniczej ustawowego wieku emerytalnego, ta częściowa emerytura rolnicza podlega z urzędu zamianie na emeryturę ustawową – dodaje.

- Przy ubieganiu się o emeryturę częściową nie jest wymagane zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej – mówi Jaworska-Spičak.

Prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej

Warunkami uprawniającymi do wcześniejszej emerytury rolniczej jest ukończenie 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn oraz legitymowanie się co najmniej 30-letnim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, oczywiście wyłącznie rolniczym, dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku.

Aby otrzymać jednak wcześniejszą emeryturę rolniczą, należy zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, czyli albo przekazać gospodarstwo, albo je wydzierżawić, przypomina Jaworska-Spičak.

Podobnie jak w przypadku emerytury częściowej, wcześniejsza emerytura rolnicza jest niższa niż świadczenie ustawowe. W pełnej wysokości emerytura ta jest wypłacana dopiero od osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego.

Dariusz Kwiatkowski, awi