Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 06.08.2014

Zakaz uboju rytualnego: branża mięsna poradziła sobie z problemem

Wraca eksport polskiego mięsa do krajów muzułmańskich. Zakaz uboju rytualnego to już nie problem. Kraje docelowe łagodzą swoje restrykcje.
Zakaz uboju rytualnego: branża mięsna poradziła sobie z problememGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O uboju rytualnym w audycji Poranne Rozmaitości Programu 1 mówił Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii / Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia /
Czytaj także

Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ubój rytualny w Polsce jest nielegalny. Sejm później przegłosował utrzymanie jego zakazu. Eksporterzy wołowiny i drobiu alarmowali, że zbankrutują zakłady, które eksportują to mięso do krajów muzułmańskich i Izraela.

Zmiana prawa

Dzisiaj sytuacja wygląda już inaczej, bo prawo w tamtych krajach się zmienia mówi Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. – Należy uściślić, że nie ma w Polscy zakazu uboju rytualnego jest tylko zakaz uboju bez ogłaszania – zauważa rozmówca. - Rzeczywiście coraz więcej krajów muzułmańskich podejmuje decyzję, aby w przypadku bydła dopuścić ubój z ogłuszeniem, nie zależnie czy będzie to ubój religijny, czy też nie – wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski.

Nowe rynki zbytu

- W tej chwili otworzyliśmy rynek algierski na eksport polskiej wołowiny. Kraje północnej Afryki już praktycznie zaakceptowały, iż ogłuszanie przed metodą halal jest dopuszczalne – mówi rozmówca.

W tej chwili trwają intensywne rozmowy w krajach Zatoki Perskiej alby też tego typu oszołamianie przed metodą halal dopuścić. Dotyczy to nawet Arabii Saudyjskiej, która uchodzi za kraj bardzo konserwatywny.

W ciągu najbliższych miesięcy problem powinien ten zostać rozwiązany zapowiada gość audycji Poranne Rozmaitości Programu 1.

Aleksandra Tycner, abo