Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 20.08.2014

Rekompensaty dla rolników coraz bliżej. 30 sierpnia ostateczna decyzja Unii

30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE powinny zapaść ostateczne decyzje dotyczące uruchomienia funduszy na rekompensaty dla producentów żywności w związku z rosyjskim embargiem - spodziewa się minister rolnictwa Marek Sawicki.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek SawickiWicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek SawickiPAP/Marcin Obara

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej Sawicki, w piątek zbiera się komitet zarządzający, który powinien podjąć decyzje ws. rozporządzeń uprawniających do podjęcia kontroli wniosków składanych przez europejskich rolników dotyczących wysokości i sposobu rekompensaty strat.
Jeżeli komitet wszystko dobrze przygotuje, to decyzje finansowe powinny zapaść 30 sierpnia na szczycie przywódców państw UE - dodał Sawicki.
Przekazywanie żywności na cele charytatywne
Podkreślił, że system zaproponowany przez Komisję Europejską preferuje przekazywanie żywności objętej rekompensatami na cele charytatywne. - W czwartek spotykam się po raz kolejny z organizacjami charytatywnymi, aby omówić szczegóły przekazywania tych produktów. Rekompensaty za to będą w 100 proc. finansowane z budżetu UE, a ich stawki są wyższe niż za wycofanie produktów z rynku i przeznaczenie na cele nieżywnościowe - podkreślił minister.

Źródło: TVN24/x-news

Szukanie innych rynków zbytu
Sawicki ocenił, że ok. 15 proc. nadwyżki żywności powstałej w wyniku rosyjskiego embarga da się ulokować na rynkach UE i poza Unią, natomiast reszta musi być objęta rekompensatami, zarówno z budżetu UE, jak i budżetów krajowych.
Minister przypomniał też, że Polska rozmawia z pozostałymi, poza Rosją, państwami Unii Celnej - czyli Białorusią i Kazachstanem na temat możliwości poszerzenia obecności polskiej żywności na ich rynkach. - Obydwa państwa stawiają jeden warunek: wspólne inwestycje w przechowywanie i konfekcjonowanie żywności. Jesteśmy na to gotowi - podkreślił Sawicki. Przypomniał, że zgodnie z jego ustaleniami z wizyty w Mińsku w przyszłym tygodniu na Białoruś pojedzie polska misja gospodarcza dla zbadania warunków tych inwestycji.
Przesuwanie towarów przeznaczonych pierwotnie dla Rosji
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślił z kolei, że Polska zidentyfikowała grupę rynków, gdzie można szybko przesunąć towary, pierwotnie przeznaczone dla Rosji. Mamy olbrzymie ożywienie, jeśli chodzi o kraje arabskie i szerzej - islamskie - ocenił wicepremier. Podkreślił, że w najbliższych dniach rząd będzie też zabiegał o szanse na szersze lokowanie towarów na rynku USA.
Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

IAR/PAP, awi