Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.09.2014

Rekompensaty za embargo: będzie więcej pieniędzy z UE? "Co najmniej 700 mln euro w rezerwie"

Minister rolnictwa Marek Sawicki w oficjalnym piśmie do komisarza UE ds. rolnictwa Daciana Ciolosa po raz kolejny zwrócił uwagę na niewystarczające środki na rekompensaty dla rolników, którzy ponieśli starty w wyniku rosyjskiego embarga.
Marek Sawicki w studiu radiowej JedynkiMarek Sawicki w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak poinformowała Iwona Legędź z biura prasowego resortu rolnictwa, list został już wysłany.
Minister zwraca w nim uwagę, że korekty wymaga też zapis dyskryminujący producentów niezrzeszonych w organizacjach producentów.
Chodzi o to, by rolnicy zrzeszeni i nieszerzeni w grupy producenckie mogli dostać tej samej wysokości rekompensatę. Obecnie dla rolnika indywidualnego rekompensata jest dwukrotnie niższa.

Sawicki: środki dla polskich rolników za rosyjskie embargo - wyczerpane >>>

W liście Sawicki informuje komisarza, że w Polsce potencjalnie uprawnionych do otrzymania rekompensat jest ok. 200 tys. rolników. Według szefa resortu rolnictwa, dotychczas złożone wnioski wskazują na potrzebę zwiększenia tych środków. Dlatego Polska wnioskuje, aby w pierwszej kolejności nastąpiło wykorzystanie dostępnego budżetu z 2014 r., ale jednocześnie, w celu zaspokojenia potrzeb zgłoszonych we wnioskach składanych przez producentów, uruchomienia rezerwy kryzysowej.
W opinii Sawickiego "powyższe zmiany pomogłyby zareagować szybko i w ukierunkowany sposób na kryzys oraz wprowadziłyby elastyczność w zakresie finansowania. (...). Byłaby to adekwatna odpowiedź na postulaty zgłaszane przez producentów rolnych" - czytamy na stronie resortu rolnictwa.
Sawicki w TVP Info poinformował w poniedziałek, że komisarz Ciolos ma jeszcze w rezerwie co najmniej 700 mln euro - 425 w rezerwie na kryzysy i około 300 mln w rezerwie ogólnej.
KE przeanalizuje możliwość użycia funduszy spoza budżetu rolnego
Z piątkowego spotkania ministrów rolnictwa państw UE, którzy po raz pierwszy na szczeblu politycznym rozmawiali o skutkach rosyjskich restrykcji, wynikało, że KE przeanalizuje możliwość użycia funduszy spoza budżetu rolnego, by wesprzeć rolników dotkniętych rosyjskim embargiem. Niewykluczone jest też celowe wsparcie najbardziej poszkodowanych producentów.

Dodatkowe 30 mln euro na promocję produktów rolnych w UE
Komisja Europejska poinformowała w środę, że chce wyasygnowania dodatkowych 30 mln euro na promocję produktów rolnych w UE - w odpowiedzi na wprowadzone przez Rosję embargo. Pieniądze te mają pomóc producentom w znalezieniu nowych rynków zbytu.

Rosyjskie embargo: jednak będą większe środki dla rolników. Spoza budżetu >>>

Wcześniej KE podjęła decyzję o przeznaczeniu 33 mln euro na wsparcie rynku brzoskwiń i nektarynek oraz 125 mln euro na pomoc dla sektora innych łatwo psujących się owoców i warzyw. Zdaniem Polski środki te są niewystarczające.

Marek Sawicki: propozycja UE niepoważna. Będziemy interweniować.

Źródło: TVN24/x-news

PAP, awi